okładka Shantaram. Ebook | EPUB, MOBI | Maciejka Mazan, Anna Pol, Gregory David Roberts, Dorota KomanPromocja

Ebook

Shantaram

Pobierz za darmo fragment ebooka:

EPUBMOBI

Opis ebooka

Shantaram to zdumiewająca historia młodego Australijczyka, który porzucony przez żonę znalazł pocieszenie w heroinie. Z czasem zaczął napadać na banki (ubrany zawsze w garnitur okradał tylko ubezpieczone firmy, przez co media zwały go rabusiem-dżentelmenem). Schwytany, skazany na dwadzieścia lat, w biały dzień uciekł z więzienia i przedostał się do Indii. Ukrywał się w slumsach, gdzie leczył biedaków, był żołnierzem bombajskiej mafii, walczył z Armią Czerwoną w Afganistanie. „Jakby tego było mało, jest jeszcze Karla – femme fatale, jakich mało w literaturze, i zagadka w tle – pisze polecający książkę Marcin Meller. I dodaje: – Shantaram to przypadek ciężkiego uzależnienia: jeżeli przeczytasz kilka pierwszych stron, jesteś stracony dla bliskich i pracy na nadchodzący czas.

Nigdy w życiu nie kupiłem tak wielu egzemplarzy książki na prezenty dla przyjaciół. Wszyscy są wdzięczni”.

Shantaram znaczy „boży pokój”.

To imię nadali bohaterowi książki jego hinduscy przyjaciele, zamykając w nim całą autobiograficzną historię opowiedzianą w tej książce: historię odnalezienia prawdy o sobie w Indiach. Ta droga do „bożego pokoju” wiodła przez tak dramatyczne wydarzenia. Ciemne interesy, handel narkotykami, fałszerstwa, przemyt, handel bronią, gangsterskie porachunki – a zarazem romantyczna miłość, głębokie przyjaźnie, poszukiwanie mentora, poznawanie filozofii Wschodu. To właśnie Shantaram.

 

Gregory David Roberts – jeden z najpopularniejszych współczesnych pisarzy australijskich, urodził się w 1952 roku w Melbourne (jako Gregory John Peter Smith), w 1978 został skazany na dwadzieścia lat za napady z bronią w ręku. Dwa lata później w biały dzień brawurowo uciekł z więzienia o zaostrzonym rygorze w Pentridge Prison i stał się jednym z najbardziej poszukiwanych przestępców Australii.

Przez blisko dziesięć lat ukrywał się w Bombaju. Początkowo mieszkał w slumsach, gdzie pracował jako lekarz ubogich. W tym samym czasie nawiązał pierwsze kontakty mafią. Wskutek intrygi trafił do ciężkiego bombajskiego więzienia Arthur Road. Wykupiony przez zaprzyjaźnionego z nim szefa mafii, stał się jego oddanym żołnierzem.

W 1990 roku we Frankfurcie został złapany za przemyt heroiny i niezwłocznie przekazany do Australii, gdzie kazano go na sześć lat więzienia. Po kolejnej udanej ucieczce zgłosił się dobrowolnie do więzienia, by „odsiedzieć swoje i wrócić do rodziny”. To właśnie podczas odbywania kary zaczął pisać Shantaram.

 

W najbliższym czasie nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się kolejna książka Robertsa Cień góry.

Szczegóły

Język ebooka

polski

Liczba stron wydania papierowego

800

ISBN wydania papierowego

978-83-65282-31-6

Rok wydania papierowego

2016

Format ebooka

Ebook w formatach: EPUB, MOBI

Rozmiary plików

7.51 MB (MOBI), 2.59 MB (EPUB)

Typ zabezpieczenia

znak wodny

Warunki dostępu

nielimitowany użytek własny, kopiowanie i udostępnianie zabronione

Wymagania sprzętowe

aby otworzyć plik, należy posiadać urządzenie (czytnik e-ink, smartfon, tablet) obsługujące któryś z wymienionych formatów: EPUB, MOBI

Opinie

Mariusz Kostrzewski

07.12.2016, 19:56

Początek książki, a nawet pierwsza połowa to uczta. Potem już napięcie opada i lekko można być znudzonym tempem akcji, która tak nagle zwolniła. Ale ogólnie polecam.

Gita T

Dorota Gill-Tarnowska

24.11.2016, 09:33

To było wielkie przeżycie, nieodparta chęć czytania, bez przerwy, aż do końca. A potem żal, że już się skończyło. Książka niesie ze sobą ogromny ładunek emocji. Doskonały obraz życia współczesnych Indii, przegląd charakterów i relacji międzyludzkich. Jest tu miejsce na humor, zwłaszcza językowy, jest ból rozczarowania i poczucia straty. I, w moim przypadku, przywiązanie do jednego z bohaterów, Prabu. To postać wzbudzająca wiele sympatii. Właściwie, to jakby dobry znajomy. Książkę gorąco polecam. I koniecznie trzeba zarezerwować sobie trochę wolnego czasu, bo nie da się od niej tak zwyczajnie oderwać.