Profesorowa Szczupaczyńska ma tysiąc spraw na głowie. Musi pamiętać o pulardzie na obiad, nie zapomnieć kupić wina przeciwko cholerze, sprawdzić, czy nowa służąca dobrze wyczyściła srebra. I jednocześnie potwornie się nudzi. Kraków w 1893 roku nie obfituje w atrakcje. Kiedy więc przypadkiem dowiaduje się, że w słynnym Domu Helclów zaginęła jedna z pensjonariuszek, zaczyna działać. Z wrodzoną dociekliwością – niektórzy mogliby ją nazwać wścibstwem – rozpoczyna śledztwo.Kryminał Tajemnica Domu Helclów to zaskakujący pastisz literatury z epoki, który dowodzi, że w mieszczańskim świecie pani Dulskiej jest miejsce na sensacyjną aferę. Przekorna gra z konwencją, wyjątkowy styl, cięte dialogi i przewrotny portret Krakowa końca XIX wieku. Błyskotliwa powieść Szymiczkowej wdzięk klasycznego kryminału łączy z pyszną satyrą na dawno minioną epokę.
Ebooka „Tajemnica domu Helclów”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink
na Android lub iOS
lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).
Czytelnik 24-09-2019
świetny kryminał ,inteligenty a nie krwawy.Umiejscowiony w pięknym mieście Kraków.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem
Czytelnik 23-11-2015
Ta książka to była znakomita uczta.
Nie czytam kryminałów, nie lubię. Ta książka to była jednak znakomita uczta. Akcja dzieje się w Krakowie w XIX w. - niedługo po otwarciu Cmentarza Rakowickiego, równolegle z otwarciem Teatru Słowackiego i śmiercią mistrza Matejki, na którego pogrzebie gawiedź utyskiwała nad upadkiem obyczaju, bo ceremonia znacznie odbiegała standardem od pogrzebu wieszcza Mickiewicza. Bohaterka - profesorowa Szczupaczyńska jest mieszczanką, która tylko przez pomyłkę nie urodziła się w rodzinie hrabiowskiej. Mieszka w kamienicy "Pod Pawiem" przy ul. Św. Jana. W ramach swojej filantropijnej działalności, w przerwach między zwalnianiem jednej i zatrudnianiem drugiej służącej, zajmuje się organizacją loteryi fantowej na dobroczynny cel - dzieci skrofulicznych (gruźlica). W tym celu często bywa w niedawno otwartym Domu Helclów, gdzie opiekę nad staruszkami sprawują szarytki. Tam dochodzi do śmierci pensjonariuszy. Rozwikłanie zagadki kryminalnej niemal zupełnie odciąga Szczupaczyńską od działalności filantropijnej, chociaż - jak na sprytną mieszczankę przystało - potrafi upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Wszak "to był Kraków, wszędzie rządzili urzędnicy i każdy z nich miał jakąś żonę, matkę albo córkę,która z kolei miała przyjaciółkę, kuzynkę, ciotkę, słowem: od każdej z nich wychodziła cienka niteczka, dowiązana do kolejnej osoby. I tak, po nitce do kłębka, bliżej lub dalej, dało się znaleźć możliwości jakiejś protekcji". Emotikon smile Piękny opis obyczaju mieszczaństwa zapyziałego Krakowa w zaborze Austriackim. Cała masa smaczków i cudownych szczególików okraszonych zabawną dulszczyzną.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem