Opis treści
Wrześniowy numer miesięcznika „W drodze”! O zgubnym perfekcjonizmie i pożytecznej nudzie; o kobiecie, która była katolickim księdzem; o tym, czy chrześcijanin może być nowoczesny, a chrześcijaństwo – niebanalne; o musicalu „Irena”, o Irenie Sendlerowej.
W wielu domach trwają już przygotowania do nowego roku szkolnego i dyskusje, na jakie zajęcia pozalekcyjne zapisać dzieci? Wszystko jest dobre i ciekawe, tylko, jak radzi psycholog Anna Dembińska: znajdźmy też czas na nicnierobienie i pozwólmy dzieciom się nudzić!
Rozmowa w drodze
Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, mówi o musicalu „Irena”, o losach Ireny Sendlerowej – Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, matki setek żydowskich dzieci uratowanych z Zagłady. Mówimy „Matki”, bo ratując je, dała im drugie życie.
Wyśnione życie
Autorytety obalamy bezrefleksyjnie. Polityczna poprawność jest ważniejsza niż własne przekonania. Czy da się żyć w świecie bez wartości? Czy na pewno tego chcemy? O tym filozof Dariusz Duma.
Reklamy każdego dnia karmią nas tą samą treścią: wszystko musi być „naj”. Pokusa „naj” dotyka wielu z nas. Czy to, co idealne, jest dla nas dobre? – o tym psycholog Rafał Albiński i Michalina Kaczmarkiewicz.
Duchową dopowiedzią do tej rozmowy jest tekst Krzysztofa Pałysa OP, w którym pisze: „Kiedy wierzący człowiek odkrywa, że o własnych siłach nie jest w stanie już nic zdziałać, ma wówczas dwie możliwości: albo rozpacz, albo modlitwę. Ten drugi wybór rozpoczyna się od świętej rezygnacji, aby to Zbawiciel mógł przejąć inicjatywę”.
Chrześcijaństwo (nie)banalne
Pytając o świat bez wartości, można też się zastanowić, jakiego chrześcijaństwa chcemy – „sprowadzonego do programu kulturowego, społecznego, politycznego czy moralnego, zamykającego formułkami wszelką refleksję nad treścią wiary, przesiąkniętego dydaktyzmem i moralizatorstwem”? – pyta Dominik Jarczewski OP.
Tomasz P. Terlikowski pisze o tym, czy chrześcijanin może być nowoczesny, a Mikołaj Foks dzieli się swoją refleksją na temat dawania świadectwa wiary, bo przecież „słowa uczą, ale przykład pociąga”.
Historie niecodzienne
Na koniec polecamy rozmowę o Ludmile Javorowej – kobiecie, która była katolickim księdzem w Czechosłowacji. O tym, jak do tego doszło i o dramatycznych losach czeskiego Kościoła prześladowanego przez komunistów rozmawiają Tomasz Maćkowiak, autor książki o Javorovej, i Włodzimierz Bogaczyk.
SPIS TREŚCI
ROZMOWA W DRODZE
Jest życie / musical o Irenie Sendlerowej
rozmawiają Przemysław Kieliszewski i Katarzyna Kolska
CHRZEŚCIJAŃSTWO (NIE)BANALNE
Wielkie nic? / o umiejętności życia
Dariusz Duma
Ofiary wiary / gdzie się podział Bóg
Dominik Jarczewski OP
Tu i teraz / czy chrześcijanin może być nowoczesny?
Tomasz P. Terlikowski
Źródło, konewka i butelka / o niezaspokojonym pragnieniu głoszenia Ewangelii
Mikołaj Foks
WYŚNIONE ŻYCIE
Idealne czy dobre? / w pogoni za niemożliwym
rozmawiają Rafał Albiński i Michalina Kaczmarkiewicz
Szukanie pełni / błogosławiona niedoskonałość
Krzysztof Pałys OP
Pozwólmy dzieciom się nudzić / czyli czas na kreatywność
Anna Dembińska
HISTORIE NIECODZIENNE
Zwariować dla Chrystusa / o kobiecie, która była księdzem
rozmawiają Tomasz Maćkowiak i Włodzimierz Bogaczyk
SIEDEM PIERWSZYCH
Nasze życie się nie kończy / namaszczenie chorych
rozmawiają Dominik Jurczak OP i Arkadiusz Wojtas OP
PYTANIA W DRODZE
Odważne uznanie win / czy Kościół musi ciągle przepraszać?
Wojciech Surówka OP
ORIENTACJE
Sny na jawie / w kinie i w domu
Magdalena Wojtaś
Na rozdrożu, czyli gdy wszystko idzie nie tak / „Ostatni wywiad” Eshkola Neva, Wydawnictwo Pauza
Aleksandra Przybylska
DOMINIKANIE NA NIEDZIELĘ
Trudne pytanie / Marcin Barański OP
Trzy razy „tak” / Tomasz Zamorski OP
Proch i niebo / Błażej Matusiak OP
Transakcja odrzucona / Radosław Więcławek OP
FELIETONY
Russkij wojennyj korabl / Paweł Krupa OP
Wszyscy jesteśmy świrami / Stefan Szczepłek
Nie bijcie nas zbyt mocno / ks. Mirosław Tykfer
Niebo się zmienia / Paulina Wilk
Krasikoń / ks. Grzegorz Strzelczyk
Przez łzy / Wojciech Ziółek SJ
Dotrwać / Jarosław Mikołajewski
„W drodze 9/2022”, Opracowania Zbiorowe – jak czytać ebook?
Ebooka „W drodze 9/2022”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).