Opis treści
Październikowy miesięcznik „W drodze”: o starszych rodzicach – jak się nimi zająć, jak im zapewnić opiekę oraz co zrobić, gdy tej opieki zapewnić nie możemy; o zemście i przebaczeniu; a z okazji 50. urodzin nas – pokazujemy życie miesięcznika od kuchni. Jeśli chcesz nam zrobić urodzinowy prezent, kup koniecznie październikowy „W drodze”.
50 lat „W drodze”
Jesteśmy z Wami od pół wieku! Przez te pięćdziesiąt lat wiele się zmieniło w Polsce i w polskim Kościele. Zmienił się też rynek prasy. Ale my trwamy i nieprzerwanie towarzyszymy Wam – naszym wiernym Czytelnikom w Waszej religijno-duchowej drodze. Bez Was nie byłoby tego pisma.
Z przymrużeniem oka opowiadamy o sobie, a konkretnie opowiada o nas redaktor naczelny Roman Bielecki OP, którego jeszcze nie było na świecie, gdy ukazał się pierwszy numer „W drodze”. Kim była tajemnicza pani Irena, kto nas chroni przed ortograficzną kompromitacją, kto umiał odpowiedzieć na najtrudniejsze pytania Czytelników, dlaczego Jan Góra OP trzymał nogi za kaloryferem oraz co można było zamówić u pani Bogusi? Przeczytaj Alfabet pięćdziesięciolecia!
Nasi starsi rodzice
Schorowani, niedołężni, z demencją, wymagający stałej obecności drugiej osoby i niejednokrotnie fachowej pielęgniarskiej opieki. Jak się z tym zmierzyć, jak się nimi zająć, gdy nie możemy zrezygnować z pracy lub gdy mieszkamy w innym mieście albo zwyczajnie nie mamy takich umiejętności? O tym rozmawiają dr Paweł Grabowski, prezes i założyciel Fundacji Proroka Eliasza, i Katarzyna Kolska.
Aleksandra Przybylska szczerze opowiada o towarzyszeniu tacie choremu na alzheimera.
Michalina Kaczmarkiewicz, Marlena Meyer i Magda Kaczmarska prowadzą rozmowę z pogranicza medycyny i neuropsychologii o demencji, która wbrew obiegowym opiniom nie dotyka tylko ludzi starszych i która ma wiele twarzy, co więcej: „40 procent przypadków demencji można uniknąć. Mówiąc krótko – niemal połowa osób chorych nie musiałaby zachorować, bo możemy temu przeciwdziałać”.
Oko za oko…?
Chociaż może nie wszyscy pałamy chęcią odwetu i zniszczenia tych, którzy nas skrzywdzili, to z przebaczeniem mamy często problem. I mówimy głośno: Nigdy mu nie wybaczę, nigdy się z nią nie pogodzę, moja noga więcej nie postanie w ich domu! Biblijne „oko za oko” jest nam bliskie.
Co o zemście mówi Pismo Święte i czy rzeczywiście Bóg namawia nas do tego, byśmy w ten sposób załatwiali nasze trudne sprawy z bliźnimi? O tym Grzegorz Kuraś OP w tekście Co wolno goelowi. Zemsta na kartach Biblii.
O zemście i przebaczeniu rozmawiają Tomasz Maćkowiak i psychoterapeuta Jacek Prusak SJ. Co nam radzi jezuita?
Tośka Szewczyk (autorka Nie umarłam. Od krzywdy do wolności), która jako nastolatka została wykorzystana seksualnie przez księdza, opowiada o swojej drodze do przebaczenia.
Co więcej?
Kolejny tekst Krzysztofa Popławskiego OP z cyklu Mój rok z Teresą, recenzje literackie i filmowe, dominikanie na niedzielę, czyli komentarze do niedzielnych czytań oraz wyśmienite felietony, od których wielu zaczyna lekturę miesięcznika.
Życzenia…
Zastanawiasz się, czego nam życzyć z okazji urodzin? Żebyśmy mieli jak najwięcej Czytelników, bo tylko wtedy nasza praca ma sens; żeby nam nie zabrakło pomysłów; żebyśmy mieli oczy i uszy otwarte; żebyśmy pisali o tym, o czym chcecie przeczytać, a nie o tym, o czym my chcemy napisać, i żebyśmy zawsze mieli odwagę i siłę, by być razem w drodze.
A do wspólnego świętowania i dmuchania świeczek na urodzinowym torcie zapraszamy w niedzielę 22 października. O godzinie 13 w kościele ojców dominikanów w Poznaniu odprawiona zostanie msza święta w intencji wszystkich pracowników, czytelników i dobrodziejów miesięcznika „W drodze”. Po mszy będzie okazja, by zaśpiewać nam sto lat. Do zobaczenia!
SPIS TREŚCI
50 lat „W drodze”
„W drodze” dla średnio zaawansowanych / alfabet pięćdziesięciolecia
Roman Bielecki OP
Nasi starsi rodzice
Przeskoczyć demencję / fakty i stereotypy
rozmawiają ekspertka podejścia creative aging Magda Kaczmarska, gerontopedagog Marlena Meyer i Michalina Kaczmarkiewicz
Czegoś już nie zrobię / gdy bliscy się starzeją
rozmawiają założyciel i prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza Paweł Grabowski i Katarzyna Kolska
Czy wolno mi? / rodzic w ośrodku opieki
Aleksandra Przybylska
OKO ZA OKO…?
Co wolno goelowi? / zemsta na kartach Biblii
Grzegorz Kuraś OP
Wbrew nienawiści / moja historia
Tośka Szewczyk
Lepiej wroga mieć za sobą / czym jest wybaczenie
rozmawiają psychoterapeuta Jacek Prusak SJ i Tomasz Maćkowiak
MÓJ ROK Z TERESĄ
Dziecko Karmelu / prawdziwy teolog
Krzysztof Popławski OP
ORIENTACJE
Lekarstwo na gdybanie / w kinie i w domu
Magdalena Wojtaś
Samotność – specjalność XXI wieku / „Jerozolimska plaża” Iddo Gefena, Wyd. ZNAK
Aleksandra Przybylska
Dominikanie na niedzielę
Nosząc w pamięci obraz Ojca / Norbert Augustyn Lis OP
Bóg szuka człowieka / Grzegorz Chrzanowski OP
Ignorant z wyboru / Grzegorz Kuraś OP
Oddaj / Mikołaj Walczak OP
Prawa boskiej grawitacji / Tomasz Zamorski OP
FELIETONY
Miałem dziesięć lat... / Wojciech Ziółek SJ
Muszę już iść / Paulina Wilk
Moje miejsce ulgi / Benedykta Karolina Baumann OP
Promyki / Paweł Krupa OP
Skorpion w wannie / ks. Grzegorz Strzelczyk
Duma i wstyd / Dariusz Duma
Film, którego nie było / Stefan Szczepłek
„W drodze W drodze 10/2023”, Opracowania Zbiorowe – jak czytać ebook?
Ebooka „W drodze W drodze 10/2023”, tak jak pozostałe książki w formacie elektronicznym przeczytacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na innym urządzeniu obsługującym format epub lub mobi - czytnik ebooków (Pocketbook, Kindle, inkBook itd.), tablet, komputer etc. Czytaj tak, jak lubisz!
Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również przeczytać u nas darmowy fragment ebooka. A jeśli wolisz słuchać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako audiobook (mp3).