Opis treści
Aleksy I Komnen zajmuje ważne miejsce zarówno w osobnej historii Bizancjum, jak i historii powszechnej. Będąc założycielem dynastii, Komnen nadał polityce bizantyjskiej kierunek, który miała zachować przez całe stulecie. Jego panowanie zainaugurowało nową erę w historii stosunków między Wschodem a Zachodem, a można powiedzieć, iż dla zrozumienia relacji między Grekami a Łacinnikami w ciągu XII wieku, jak i dramatycznych wydarzeń, których zakończeniem była tragiczna wyprawa z 1204 roku, trzeba cofnąć się do czasów pierwszych kontaktów między Grekami a towarzyszami Gotfryda z Bouillon. Z punktu widzenia imperium bizantyjskiego, panowanie Aleksego również było bardzo ważne. Wstąpienie na tron Komnena położyło kres anarchii, panującej przez cały XI wiek, a ułatwiającej szczególnie inwazje barbarzyńców, sąsiadów Bizancjum. Aleksy odzyskał dla Cesarstwa znaczną część jego dawnego terytorium i przygotował chwalebne rządy Jana i Manuela Komnenów.
Pomimo ogromnego znaczenia tego okresu, panowanie Aleksego nie było dotąd przedmiotem żadnej osobnej pracy. Jedynie Wilken przedstawił jego krótki zarys w historii dynastii Komnenów, pracy nagrodzonej przez Académie des Inscriptions.
To przypomnienie panowania Aleksego stanowi tezę École des Chartes. Mam nadzieję, uda się wkrótce wydać ciąg dalszy w postaci studium na temat panowania Jana i Manuela Komnenów. Niech będzie mi wolno skierować podziękowania pod adresem Societé de l’École des Chartes, które zachciało uczynić mi zaszczyt opublikowania mej pracy w ramach swojej serii Collection des Mémoires et Documents. Dziękuję również Panu Auguste’owi Molinier, profesorowi École des Chartes za wysiłek, który zechciał włożyć, przeglądając i poprawia-jąc niniejszą pracę.