Antropologia kulturowa: globalne siły, lokalne światy to przystępnie napisany, bogaty w treści etnograficzne podręcznik do antropologii kulturowej, prezentujący spójną i nową wizję tej dyscypliny oraz jej przedmiotu – różnorodności ludzkiej. Piętnaście rozdziałów i trzy rozbudowane studia przypadku przedstawiają wszystkie podstawowe działy antropologii kulturowej, w wyjątkowo oryginalny sposób porządkując je pod względem pojęciowym i tematycznym. Jedna trzecia książki została w całości poświęcona ważnym globalnym i historycznym zjawiskom kulturowym, takim jak kolonializm, nacjonalizm, etniczność i konflikt etniczny, rozwój gospodarczy, ekologia, odradzanie się kultur, fundamentalizm czy kultura popularna. Z tym szerszym kontekstem zostały zintegrowane bardziej tradycyjne zagadnienia antropologiczne (język, ekonomika, systemy pokrewieństwa, polityka, religia, rasa), co dobrze oddaje zmieniające się treści współczesnych kursów z tego przedmiotu.
Ten znakomicie napisany i zorganizowany podręcznik przeszedł testy praktyczne – zarówno podczas konwencjonalnych zajęć, jak i w trybie online. Autor ma pokaźne doświadczenie w dydaktyce. Jest obdarzony szczególnym talentem do jasnego wykładania materiału, który dawkuje zgodnie z tempem, w jakim opanowują go studenci.
Antropologia kulturowa to publikacja odpowiadająca dzisiejszym studentom, podręcznik, który:
wspomaga opanowanie treści, oferując studia przypadku podejmujące rozmaite tematy, od „Antropologii w Microsofcie” do „Zakazu symboli religijnych we Francji”;
zawiera objaśnienia trudniejszych kluczowych terminów, dodawane w postaci glos na marginesie, a za pomocą krzyżowych odwołań wskazuje powiązania między pokrewnymi tematami;
ułatwia powtarzanie materiału dzięki ramkom zawierającym podsumowania poszczególnych rozdziałów, glosariuszowi, rozbudowanej bibliografii i indeksowi.