Opis treści
Boszniacy. Literackie narracje tożsamościowe po 1992 roku to studium poświęcone kształtowaniu się tożsamości muzułmanów z Bośni i Hercegowiny oraz jej emanacjom w najnowszej twórczości literackiej. Autorka przez pryzmat boszniackich narracji o wojnie, historii i islamie, a także kształtowania się uwikłanego w dyskurs narodowościowy kanonu literatury boszniackiej i bośniacko-hercegowińskiej przekonująco pokazuje mechanizmy rozwoju samoświadomości Boszniaków na przestrzeni XX wieku. Z pozycji literaturoznawczych i kulturoznawczych analizuje rozwój ich samoświadomości od czasów osmańskich poprzez lata austro-węgierskiego panowania nad Bośnią, czasy Jugosławii aż po najnowsze doświadczenia bratobójczej wojny z lat dziewięćdziesiątych.
Rekomendacje:
Autorka omawia materiały publicystyczne, historycznoliterackie i literackie nieobecne w dorobku polskiej slawistyki. Sięga także po realia życia codziennego, trafnie charakteryzując ich funkcję w obrębie „narodowotwórczego” dyskursu Boszniaków – bośniackich muzułmanów.
Prof. dr hab. Maria Dąbrowska-Partyka
Agata Jawoszek – doktor nauk humanistycznych, tłumaczka, absolwentka slawistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, stypendystka m.in. Uniwersytetu Sarajewskiego, Northwestern University of Chicago i International Visegrad Fund. Od 2012 roku prowadzi zajęcia na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka wielu publikacji naukowych i popularnonaukowych na tematy związane z kulturą Bośni i Hercegowiny. Prowadzi badania nad modelami autoidentyfikacji imigrantów z BiH w krajach Europy Zachodniej, Skandynawii i Turcji.
Książka została wydane przez Wydawnictwo Nauka i Innowacje.