Opis treści
Chemia organiczna z Tutorem dla maturzystów - kandydatów na studia medyczne. Zadania zaawansowane - autorstwa dra Zdzisława Głowackiego jest drugą częścią zbioru zadań obejmującego swoim zakresem prawie wszystkie zagadnienia, z jakimi może się spotkać uczeń w trakcie nauki chemii organicznej.
Zebrane w tej części zadania zostały przygotowane z myślą o uczniach ambitnych i zdolnych, których interesują przedmioty przyrodnicze - uczniach klas o profilu biologiczno-chemicznym.
Do treści zadań wprowadzono zagadnienia, które będą interesujące i przydatne kandydatom na studia medyczne, a także uczniom przygotowującym się do konkursów chemicznych. Uczeń znajdzie w zamieszczonych w tym zbiorze zadaniach szersze informacje o związkach naturalnych i biologicznie aktywnych: aminokwasach, peptydach i cukrach, o witaminach i lekach, o środkach znieczulających i nasennych. Pozna m.in. zagadnienia związane z wartością energetyczną składników pokarmowych, działaniem roztworów buforowych czy z zastosowaniami chromatografii i elektroforezy.
Zbiór składa się pięciu rozdziałów oraz aneksu. Rozdziały zawierają zadania interdyscyplinarne, które zostały pogrupowane w rozdziały kolejno zatytułowane: "Nazwy i struktury", "Kwasy karboksylowe i aminy oraz ich pochodne", "Aminokwasy, cukry i ich pochodne", "Ciągi reakcji chemicznych", "Chemia i medycyna", na końcu dołączono dwa aneksy: 1. "Analiza konformacyjna cząsteczek" i 2. "Typy i mechanizmy reakcji chemicznych".
W tej części zbioru zawarto typowo maturalne, zaawansowane i interdyscyplinarne zadania skonstruowane na bazie rozszerzonych zagadnień z obszaru chemii organicznej. Znaleźć tu można wiele zadań z działów, które sprawiają uczniom sporo trudności takich, jak: mechanizmy reakcji chemicznych, stereochemia, analiza konformacyjna, kinetyka i szybkość reakcji czy podstawy analizy struktury związków organicznych.
Rozwiązując te zadania uczeń ma nie tylko możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, ale przede wszystkim nabywa nową i szerszą wiedzę z zakresu wielu tematów chemicznych omawianych w szkole.
Przykładowe odpowiedzi oraz rozwiązania zadań wraz z uwagami są dostępne w plikach pdf w Internecie. Można je pobrać ze strony www.tutor.torun.pl. Na Facebooku działa grupa "Chemia z Tutorem" – można w ramach jej działalności konsultować rozwiązania zadań oraz swoje chemiczne problemy.