Opis treści
W tym numerze piszemy o fenomenie działkownictwa, na temat którego tekst Konrada Rokickiego otwiera numer. Jaka była idea przyświecająca twórcom ogródków działkowych? Jak to się stało że zaczęliśmy wyjeżdżać „na działki”? To są pytania, które stawia sobie okładkowy artykuł, i na które stara się wyczerpująco odpowiedzieć. Właściwa lektura na chłodny wieczór pełen tęsknoty do wiosennego słońca i relaksującej pracy w ogródku!
Ale tym razem mamy także drugi temat numeru – politykę historyczną. Czym jest? Jak radzi z nią sobie polski rząd? Co myśli o niej środowisko polskich historyków? Przedstawiamy Państwu wyniki naszego badania przeprowadzonego wśród historyków-akademików, studentów i doktorantów oraz nauczycieli historii. W dyskusjach nad problemem często ich głos był pomijany – najwyższy czas go pokazać!
Problem polityki historycznej kontynuuje w swoim reportażu poświęconym współczesnej Hiszpanii Kacper Jan Gęsior. Minął rok od przeniesienia zwłok gen. Franco z Valle de los Caídos – czy zmieniło to coś w życiu mieszkańców Hiszpanii? O to pyta ich Autor. Konrad Rokicki z kolei, to samo pytanie kieruje do prof. Pawła Skibińskiego, specjalisty od najnowszej historii Hiszpanii, dopytując jednocześnie o miejsce Caudillo w polityce pamięci tamtejszego rządu i jej relacje do badań historycznych nad okresem wojny domowej i dyktatury.
Poza tym w numerze m.in. o tworzeniu się miejskiej autonomii w średniowiecznej Flandrii, pierwszym bombardowaniu Londynu czy aktualnym spojrzeniu na mitologię słowiańską. Jest o czym poczytać!