Opis treści
Książka przedstawia fascynujący i dla wielu osób tajemniczy świat. W jaki sposób można w wirtualnym społeczeństwie zarabiać prawdziwe pieniądze? Czy można się zaprzyjaźnić z innymi awatarami? Niezaznajomiony z tymi zagadnieniami czytelnik może się bardzo wiele nauczyć.
Michelle Press, Scientific American
Trwałą zaletą książki Boellstorffa jest przedstawienie portretu wirtualnej kultury u progu jej akceptacji przez główny nurt życia. Zastosowane metody badawcze niewątpliwie staną się wzorem dla innych badaczy reprezentujących wyłaniającą się dopiero dziedzinę antropologii wirtualnej.
David Robson, Nature
Tom Boellstorff przez ponad dwa lata prowadził obserwację uczestniczącą mieszkańców Second Life jako awatar „Tom Bukowski”. Swój projekt badawczy zrealizował w taki sam sposób, w jaki antropolodzy analizują kultury i grupy społeczne w tak zwanym realnym świecie: stosując rygorystyczne metody antropologiczne, przeanalizował takie kwestie jak płeć, rasa, seks, pieniądze, konflikt i zachowania antyspołeczne, konstruowanie czasu i miejsca oraz relacje między jednostką a grupą. Dzięki przeniesieniu metod antropologicznych na niezbadane dotychczas w ten sposób obszary Dojrzewanie w Second Life pokazuje, w jaki sposób wirtualne światy mogą wpłynąć na nasze postrzeganie tożsamości i społeczeństwa.
Miliony ludzi na całym świecie spędzają część swojego życia w internetowych, wirtualnych społecznościach. Największą z nich jest Second Life. Mieszkańcy Second Life kupują ziemię i budują domy, chadzają na koncerty i do barów, biorą udział w ślubach i nabożeństwach religijnych, kupują oraz sprzedają wirtualne towary i usługi, wchodzą w relacje towarzyskie i uczuciowe. Dojrzewanie w Second Life jest pierwszą antropologiczną analizą tego dynamicznego alternatywnego wszechświata.
Tom Boellstorff jest profesorem antropologii na University of California w Irvine i autorem książek: A Coincidence of Desires: Anthropology, Queer Studies, Indonesia oraz The Gay Archipelago: Sexuality and Nation in Indonesia (Princeton).