Książka prezentuje wyniki badań przeprowadzonych w ramach projektu realizowanego przez Instytut Zachodni we współpracy z katedrą Uniwersytetu Marburskiego „Forschungsstelle zum Vergleich wirtschaftlicher Lenkungssysteme”.
W badaniach tych wzięli udział po stronie polskiej pracownicy naukowi poznańskich placówek naukowych (Instytutu Zachodniego, Akademii Ekonomicznej i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza), a po stronie niemieckiej _ naukowcy ze wspomnianej wyżej katedry Uniwersytetu Marburskiego, Instytutu Herdera z Marburga i Wyższej Szkoły Zawodowej z Pforzheim. Prace badawcze finansowało heskie Ministerstwo ds. Gospodarki, Komunikacji i Rozwoju.
Do podjęcia badań nad dostosowaniami Polski do wymagań unijnych skłoniły uczestników projektu tak względy natury teoretycznej, jak i praktycznej. Badania te dostarczają materiału empirycznego, niezbędnego do formułowania prawidłowości dotyczących integracji krajów słabiej rozwiniętych z państwami wysoko rozwiniętymi. Poprzez ujawnianie zaznaczających się w procesie dostosowawczym deficytów badania te pozwalają na odpowiednie ukształtowanie polityki państwa, a tym samym na przyspieszanie dokonujących się przeobrażeń. Główny cel, jaki postawili sobie uczestnicy projektu, stanowiła próba pokazania (w całej złożoności) procesu dostosowawczego Polski do wymogów unijnych w wybranych dziedzinach. Były to dziedziny dotyczące sfery gospodarki albo mające dla niej bardzo istotne znaczenie.