Opis treści
Dlaczego, aby opowiedzieć o Profesorze Erazmie Kuźmie, wybieramy Słownik biografii i idei, a nie inne formy oddawania zasług przyjęte w kulturze uniwersyteckiej? Przypomnę, że Profesor już wcześniej mógł cieszyć się księgami ofiarowanymi z okazji Jego urodzin.
Na siedemdziesiątkę Profesora, w 1996 roku, przygotowaliśmy tom Rozbiory. „Panny z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza. Tom ten (jak i seria, której dał początek) nawiązywała do dydaktyki Profesora, do jego wykładów z metodologii badań literackich. Rocznicowy charakter (osiemdziesiąte urodziny) miało sympozjum zorganizowane w Pobierowie 27 maja 2006 roku, nazwane „Powiaty Europy”. Materiały z tego spotkania opublikowane zostały
w monograficznym numerze Szczecińskiego Dwumiesięcznika Kulturalnego „Pogranicza”, a wprowadzeniem do numeru był szkic Profesora pt. Przemiany dyskursu etnocentrycznego w xx wieku i na początku wieku xxi. Ujawnia to notabene rys osobowości akademickiej Erazma Kuźmy. Świętować lubił, ale krótko. A najlepiej, żeby rytuały (również jubileuszowe) łączyły się z pracą. Wreszcie zespół współpracowników przedstawił tom na okoliczność osiemdziesiątych urodzin Profesora. Wydaliśmy wtedy Xięgę Erazmiańską.
Ze wstępu