Opis treści
Wśród coraz liczniejszych publikacji dotyczących finansów i prawa finansowego samorządu terytorialnego, co niewątpliwie jest powodem do zadowolenia, niewiele jest takich, które przynajmniej starałyby się wskazać odpowiedzi na bieżące problemy, z którymi na co dzień borykają się jednostki samorządu terytorialnego.
Niniejsza książka stanowi próbę odpowiedzi na tę potrzebę. Jest efektem realizacji projektu badawczego dotyczącego Finansów i Prawa Finansowego Jednostek Samorządu Terytorialnego - „samorząd 21" prowadzonego przez Centrum Prawa Samorządowego i Prawa Finansów Lokalnych Uniwersytetu Gdańskiego. Realizacja projektu daje możliwość przełożenia dorobku nauki prawa finansowego na praktykę działania jednostek samorządu terytorialnego i NGO's w przestrzeni finansów publicznych.
Wśród autorów znajduje się wielu naukowców z całej Polski oraz z zaprzyjaźnionych uniwersytetów w Brnie i Koszycach, a także praktyków na co dzień zajmujących się omawianą problematyką w organach nadzoru, Regionalnych Izbach Obrachunkowych, Samorządowych Kolegiach Odwoławczych, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Biurze Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych, jak również działacze organizacji pozarządowych.
Walorem monografii jest to, że stanowi ona efekt rzetelnego wysiłku powiązania sfery nauki i praktyki. Poszczególne rozdziały są próbą odpowiedzi na pytania postawione przez organy jednostek samorządu terytorialnego i NGO's. Uczestnicy projektu dokonali analizy prawnofinansowej, ekonomicznej, społecznej zgłoszonych zagadnień. Wśród Autorów są nie tylko naukowcy, ale przede wszystkim praktycy na co dzień zajmujący się omawianą problematyką.
Pragniemy kontynuować projekt badawczy Finanse i Prawo Finansowego Jednostek Samorządu Terytorialnego - „samorząd 21". Wyrażamy nadzieję, że stanie się on szczególnym forum, na którym autentyczne problemy samorządu terytorialnego znajdą doskonałe miejsce na konstruktywne odpowiedzi, dyskusję i poszukiwanie wspólnych właściwych rozwiązań.