Opis treści
Obok analizy fundamentalnej, portfelowej oraz popularnej wśród inwestorów analizy technicznej coraz większe uznanie znajdują finanse behawioralne, czyli psychologiczne podejście do rynku papierów wartościowych. Niniejsza praca wpisuje się w ten ostatni nurt. W książce opisano proces podejmowania decyzji inwestycyjnych w oparciu o teorię perspektywy Daniela Kahnemana i Amosa Tversky'ego, za którą ten pierwszy otrzymał w 2002 roku Nagrodę Nobla z ekonomii. Zaprezentowano długą listę mechanizmów psychologicznych w sferze poznawczej, motywacyjnej i emocjonalnej inwestora. Omówiono problematykę dyskontowania odroczonych wypłat.
Książka skierowana jest zarówno do osób zajmujących się teorią rynku, jak i do praktyków. Pozwala na zrozumienie psychologicznych uwarunkowań inwestowania.
To dla mnie wielka przyjemność widzieć kolejne wydanie książki Piotra Zielonki "Giełda i psychologia". Badania Autora w dziedzinie finansów behawioralnych zapewniły mu wgląd w psychologiczne aspekty rynku. Jego prace angażują zarówno teoretyków, jak praktyków giełdowych. Ja sam bardzo często z nich korzystam.
Elton G. McGoun
William H. Dunkak Professor of Finance, Bucknell University, USA
To pierwsza naukowa książka na temat inwestowania, którą czytałem z wypiekami na twarzy.
Dr Tomasz Modzelewski
Prezes Zelmer S.A.