Opis treści
Kryzys na rynkach finansowych, który rozpoczął się w 2007 r. przyczynił się do najpoważniejszego załamania globalnej gospodarki w ostatnich dekadach. Doprowadził on do paraliżu światowego systemu finansowego oraz głębokich spadków cen wielu aktywów. W kolejnej fazie kryzysu byliśmy świadkami specyficznych sprzężeń zwrotnych pomiędzy rynkami finansowymi a sferą realną gospodarki. Świat ogarnęła recesja.
Próby ratowania kurczących się gospodarek podjęły ośrodki władzy makroekonomicznej. Gigantyczne deficyty budżetowe, rekordowo niskie stopy procentowe banków centralnych, a także setki miliardów dolarów wpompowanych do systemu bankowego są wyrazem niespotykanej dotąd skali reakcji ze strony polityki gospodarczej na zjawiska kryzysowe. Kwestia na ile skuteczna okaże się ta pomoc i jakie będą jej konsekwencje długookresowe dla gospodarki pozostaje przedmiotem badań i sporów wśród ekonomistów.
Celem niniejszej książki jest nie tylko wzbogacenie wiedzy na temat aktualnych problemów gospodarki znajdującej się w fazie kryzysu, ale także zwrócenie uwagi polityków, ustawodawców i mene- dżerów na te kwestie, z nadzieją na uwzględnienie ich w dyskusjach nad wdrożeniem nowych rozwiązań w polityce gospodarczej.