Opis treści
Przedmiotem badań prowadzonych przez Mirosławę Żurek są zachowania inwestorów indywidualnych, a więc teoretycznie zaliczanych do grupy tzw. inwestorów nieracjonalnych i ich znaczenie dla popełnianych przez nich błędów. Identyfikacja tych błędów umożliwiła ocenę wielkości ich wpływu na oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji oraz oczekiwane ryzyko. Identyfikacja dokonana została na podstawie analizy modeli behawioralnych w finansach oraz potwierdzona empirycznie za pomocą konfirmacyjnej analizy czynnikowej. Wyodrębnianymi czynnikami są przede wszystkim: jakość rynku kapitałowego, skłonność do ryzyka oraz błędy w sferze opinii i w sferze preferencji popełniane przez inwestorów w procesie inwestowania, a także umiejętność posługiwania się przez nich analizą fundamentalną i techniczną.
Narzędziem badawczym szczególnie przydatnym w analizach behawioralnych są modele równań strukturalnych (SEM), które umożliwiają uwzględnienie zmiennych ukrytych w identyfikacji zależności przyczynowo-skutkowych. Badania dotyczące wpływu inklinacji behawioralnych na proces decyzyjny z wykorzystaniem modeli równań strukturalnych spotykane są bardzo rzadko w literaturze, stąd też wyniki prezentowane w monografii traktować można jako unikatowe. W książce zaprezentowane zostały modele finansów behawioralnych, procedura budowy i oceny jakości modeli równań strukturalnych, a także wyniki zastosowania modeli SEM do analizy zachowań inwestorów na rynku kapitałowym w Polsce.
Monografia Mirosławy Żurek dostarcza uniwersalnych i fascynujących zarazem wniosków, ponieważ bazuje na wynikach badań ankietowych przeprowadzonych wśród inwestorów indywidualnych w Polsce w trzech różnych okresach, tj. w 2010, 2012 i 2013 roku. Jest ona ważną lekturą zarówno dla badaczy, doradców inwestycyjnych i inwestorów, dla których rynki kapitałowe nie mają tajemnic, jak również dla początkujących adeptów inwestowania oraz dla studentów i doktorantów, którzy dopiero podejmują badania nad rynkiem kapitałowym.