Waldemar Piasecki do polski dziennikarz i pisarz, od ponad trzydziestu lat aktywny działacz na rzecz relacji polsko-żydowskich oraz polsko-chrześcijańskich w duchu dialogu. Piasecki jest autorem trylogii książek dotyczących życia Jana Karskiego zatytułowanej „Jan Karski. Jedno życie”. W ostatnich latach tego polskiego prawnika, historyka i dyplomaty, legendarnego emisariusza, był jego sekretarzem, koordynatorem działalności publicznej, a co najważniejsze bliskim przyjacielem.
Działalność Waldemara Piaseckiego
Waldemar Piasecki od wielu lat mieszka w Nowym Jorku i współpracuje z polskimi czasopismami, w tym z „Przekrojem”, „Wprost”, „Angorą”, „Przeglądem” czy czasopismem „Więź”. Publikuje w nich wywiady z takimi postaciami jak Elie Wiesel, Jerzy Kosiński, Claude Lanzmann, Teddy Kollek czy Rabbi Jacob Baker z Jedwabnego. Pod koniec życia Jana Karskiego był jego wsparciem, a po śmierci zorganizował na jego prośbę nagrodę Orła Białego Jana Karskiego oraz jej Kapitułę. Piasecki został także członkiem-założycielem oraz przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Towarzystwa Jana Karskiego. Jeszcze w 1996 roku doprowadził do zrealizowania dla TVP dokumentu pt. „Moja misja. O Janie Karskim”. Trzy lata później przetłumaczył na język polski oraz opracował wojenny bestseller Karskiego, „Tajne państwo” („Story of a Secret State”).
Trylogia „Jan Karski. Jedno życie” Waldemara Piaseckiego
Nakładem Wydawnictwa Insignis ukazały się jak dotychczas dwa z trzech zaplanowanych tomów, składających się na trylogię „Jan Karski. Jedno życie” autorstwa Waldemara Piaseckiego. „Tom I (1914-1939) MADAGASKAR” opowiada o początkach życia Karskiego, jego dzieciństwie w Łodzi, studiach we Lwowie, późniejszej karierze podchorążego w artylerii konnej i pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych aż do momentu ogłoszenia mobilizacji w sierpniu 1939 roku. „Tom II (1939-1945) INFERNO” to historia życia Jana Karskiego rozpoczynająca się wraz z II wojną światową. Część ta obejmuje kampanię wrześniową, wzięcie dyplomaty do niewoli sowieckiej 17 września 1939 roku, ucieczkę z tejże, a także dalszą działalność w Podziemiu, misje kurierskie i próby mobilizacji polityków oraz ludzi dobrej woli w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych w celu ratowania Polski przed okupacją sowiecką, a także Żydów z Holocaustu. Tom II kończy się w momencie pisania przez Karskiego książki „Story of a Secret State”. „Tom III (1945-2000) MANHATTAN”, będący w przygotowaniu, objąć ma okres powojenny, a więc studia i karierę Karskiego w Georgetown University, kwestie rodzinne oraz małżeńskie, działalność niepodległościową i związki Karskiego z Polską po roku 1989, poglądy na miejsce i rolę Polski w świecie w okresie III RP, a także spojrzenie na własną pozycję bohatera, który próbował powstrzymać Holocaust i pozostał do końca aktywny w zwalczaniu antysemityzmu. Przedmowę do biografii Jana Karskiego autorstwa Waldemara Piaseckiego napisał Elie Wiesel, laureat Pokojowej Nagrody Nobla i wieloletni przyjaciel dyplomaty. Dwa dostępne obecnie na rynku tomy dzieła „Jan Karski. Jedno życie” znajdziecie na Woblink jako książki papierowe bądź ebooki.