Opis treści
A Guadalupe była kobietą piękną i inteligentną, zawsze znajdowała się w centrum zainteresowania przedstawicieli bohemy, takich jak Salvador Novo czy Xavier Villaurruti. Nie miała artystycznego wykształcenia, a mimo to dawała Riverze wskazówki, jak powinien tworzyć, a on jej słuchał. Czytała Dostojewskiego, Tołstoja, uwielbiała rozprawiać o sztuce i kulturze. Niekwestionowana indywidualność.
Jedyna w swoim rodzaju to opowieść, która rekonstruuje kilka dziesięcioleci losów pełnych namiętności i gniewu, przeplatając narrację elementami eseju i analizy. W ten sposób wyłania się obraz wyjątkowej kobiety, którą historia uczyniła świadkiem burzliwych, pod względem politycznym i kulturowym, porewolucyjnych czasów w Meksyku.
„Elena Poniatowska, uznana autorka kultywująca latynoamerykańską tradycję literatury opartej na faktach, uczyniła z połączenia dziennikarstwa i fikcji literackiej prawdziwą sztukę”.
Publishers Weekly
María Guadalupe Marín Preciado „Lupe Marín” (1895–1983) – meksykańska pisarka, druga żona muralisty Diega Rivery oraz poety i krytyka Jorge Cuesty. Chociaż była związana z Riverą w czasach największej aktywności meksykańskich muralistów, nie wiele o niej wiadomo, ponieważ w cień zepchnęła ją następna żona Rivery, Frida Khalo.