Opis treści
Książka jest próbą poszukiwania drogi, która pozwoli uniknąć „pułapki średniego rozwoju". Jest pozycją, która pokazuje całą międzynarodową perspektywę zagadnienia, chociaż ostatecznie odnosi się do polskich problemów i zagrożeń na drodze do pełnej konwergencji z gospodarkami o najwyższych parametrach rozwoju.
Wprawdzie Polska nadal się rozwija w tempie umożliwiającym osiągnięcie tego celu, to należy jednak pamiętać, że zagrożenie pozostania w „pułapce średniego dochodu" wcale nie zniknęło. Wyzwaniem szczególnym jest poszukiwanie i wykorzystanie nowych źródeł wzrostu, opartych na wysokim potencjale kapitału intelektualnego poszczególnych firm i innowacyjności całej gospodarki.
Książka jest jednak przede wszystkim monografią o bardzo dużym znaczeniu porządkującym wiedzę w zakresie procesów konwergencji. Można to zaobserwować zarówno z pespektywy definicyjnej i klasyfikacyjnej, jak również z pespektywy integracyjnej, poprzez podjęcie próby wielopłaszczyznowego połączenia wiedzy i osiągnięć metodologicznych różnych koncepcji i dziedzin zarządzania, doświadczeń krajowych i międzynarodowych oraz teorii i rozwiązań praktycznych.
Z recenzji prof. dr. hab. Jana Chadama