Opis treści
Jazda — czyli jak dosiąść konia i nie dać się zrzucić
Partnerstwo — czyli jak najlepiej dogadać się z koniem
Instrukcja obsługi — czyli wszystko, co musisz wiedzieć o koniach
Koń stworzon ku bieganiu jak ptak ku lataniu
„Konie, dumne konie, w blasku wstającego dnia, lekkie i swobodne, jak na czystym niebie ptak” — śpiewał przed laty Seweryn Krajewski. W istocie nie ma chyba bardziej porywającego widoku niż pędzący rumak, pełen gracji i wdzięku. Tęsknota za tym, by samemu go dosiąść i poczuć na twarzy powiew wiatru, towarzyszy ludziom już od zarania dziejów. Niegdyś najwierniejsi towarzysze wszelkich podróży, dziś konie stały się po prostu przyjaciółmi człowieka oraz obiektem jego fascynacji, a jazda na nich to forma rekreacji lub nawet terapii.
Jeśli chcesz poznać te intrygujące stworzenia, nauczyć się jeździć na nich i porozumiewać z nimi bez kłopotu, potrzebny Ci będzie przewodnik. Koń to nie mechaniczna zabawka, a im więcej dowiesz się o jego naturze, potrzebach i reakcjach, tym przyjemniejsza będzie jazda — której zresztą w książce Konie. Poradnik bez kantów poświęcono mnóstwo miejsca. Pamiętaj jednak, że prawdziwy koniarz nie tylko jeździ, ale zajmuje się swoim zwierzęciem, czyści je, karmi i dba o jego zdrowie.
Dlaczego warto wiedzieć?
Umiejętność właściwego opiekowania się koniem i porozumiewania z nim, a także znajomość technik jazdy pozwalają czerpać pełną przyjemność z obcowania z tym szlachetnym zwierzęciem. Zmniejsza się także ryzyko nieszczęśliwego wypadku, a zwiększa prawdopodobieństwo stworzenia doskonałego tandemu, w którym i koń, i jeździec będą chętnie ze sobą współpracować.
I w sto koni nie dogoni!
Przygotowania — wybieranie ośrodka i sprzętu do jazdy konnej.
Na koń! — postawa jeźdźca, kierowanie koniem, jazda w terenie i skoki.
Koń z charakterem — matematyk, artysta, ekstrawertyk i introwertyk.
Własny rumak — porady dla przyszłych właścicieli.
Rasy, maści i odmiany — charakterystyczne cechy poszczególnych ras.
Końskie zdrowie — choroby, narowy i inne problemy z końmi.