Opis treści
Wielki patriota, niezłomny żołnierz, cichociemny.
Tajny kurier Armii Krajowej.
Człowiek legenda, którego nawet prezydenci witali na stojąco.
Jego historia nie zaczyna się i nie kończy w czasie II wojny światowej. Jest 1920 rok. Mały chłopiec siedzi na kolanach ojca. Huk sowieckich dział przeplata się z błagalnymi modlitwami uczestników procesji. Żeby tylko bolszewicy nie zdobyli Warszawy...
A potem służba w polskiej armii. Wojna i niemiecka niewola. Ucieczka z transportu i powrót do okupowanej stolicy. Jan Nowak wie, czym ryzykuje. Wie też, o co walczy. Aktywnie działa w podziemiu. Zostaje tajnym emisariuszem AK. Groźba śmierci towarzyszy mu stale w jego misjach w okupowanej Europie.
W Londynie rozmawia z Winstonem Churchillem. Jako ostatni emisariusz dociera do Warszawy tuż przed wybuchem Powstania. W przeddzień kapitulacji ratuje z płonącej stolicy bezcenne dokumenty.
Kuriera z Warszawy czyta się z zapartym tchem! To nie tylko wielka opowieść o Polskim Państwie Podziemnym. To fascynująca, świetnie napisana książka. Zanim oficjalnie trafiła do naszego kraju, była najczęściej przemycanym przez Polaków tytułem. Teraz każdy z nas może ją mieć na półce. I powinien!
Jan Nowak-Jeziorański – właśc. Zdzisław Antoni Jeziorański (1914–2005), publicysta, polityk, działacz niepodległościowy. W czasie wojny żołnierz Armii Krajowej, emisariusz kursujący między Warszawą, Sztokholmem i Londynem. Po upadku Powstania Warszawskiego na emigracji w Londynie, od 1952 w Monachium. W latach 1952–1976 dyrektor Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Był też jednym z dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Autor m.in. głośnych książek wspomnieniowych: Kurier z Warszawy(1978), Wojna w eterze (1986), Polska z oddali (1988).