Opis treści
Początek XX wieku. Sztorm. Benedykt Czerski żegna się z życiem. Przeklina patriotyczne uniesienia, które kilka dekad wcześniej doprowadziły do jego zesłania na Daleki Wschód, a teraz kazały mu wracać do ojczyzny. Czerski wraca jednak nie jako więzień, lecz jako wielki uczony, badacz dalekich plemion Syberii. Obsesyjnie pilnując skrzyń, zawierających bezcenne zabytki tajemniczego ludu Ajnów.
Początek XXI wieku. Bogdan Smuga, chłodny naukowiec i wyznawca religii rozumu, wierzy, że wśród zbiorów Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości. Jego wysiłki nie przynoszą rezultatu. Decyduje się na desperacki krok.
Zofia Lorentz, słynna historyczka sztuki i poszukiwaczka zaginionych arcydzieł, mierzy się z tajemniczym zanikiem pamięci męża. Gdy Smuga proponuje jej udział w odnalezieniu zbiorów, przywiezionych przez Czerskiego z Syberii – podkreślając, że kwestia ceny nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia – przyjmuje zlecenie.
Tak zaczyna się niezwykła wyprawa, która zaprowadzi bohaterów między innymi na rosyjską Wyspę Przeklętą, do Paryża i na statek-widmo. Ich przygody okażą się decydujące dla dalszych losów cywilizacji. I jak to u Miłoszewskiego, wszystko okaże się nie tym, czym zdawało się na pierwszy i drugi rzut oka.
„Kwestia ceny” to zuchwały, niepozostawiający nikogo obojętnym thriller o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości. Która być może właśnie dobiega końca.
Monika :) 21-07-2020
Monika :) 21-07-2020
Ta książka jest jak dobry seks - warto było czekać tak długo. Nie ukrywam że Zygmunt Miłoszewski jest jednym z moich ulubionych autorów. "Kwestia ceny" to kontynuacja "Bezcennego". Zofia Lorentz po raz kolejny zostaje uwikłana w niesamowitą przygodę, tym razem aż nadto współczesną. Bogaty język, świetnie wykreowane postacie, niebanalne dialogi sprawiają że podróż w jaką zabiera nas autor jest niesamowita i ekscytująca. Mamy tu interesującą intrygę, bardzo aktualne kwestie moralne, bohaterów inteligentnych ale też takich jak my. Miłoszewski swoim ciętym, czasem odrobinę wulgarnym językiem sprawia że powieść nie jest nudna, co byłoby grzechem kardynalnym tego gatunku. Odkrywając kolejne tajemnice, na które delikatnie nas naprowadza, nie raz miałam wrażenie, że mogłam na to już wcześniej wpaść sama. Książka jest bardzo dopracowana, przemyślane szczegóły, sprawiają że naprawdę można się poczuć jak na statku czy w restauracji na odległej Syberii. Czytając "Kwestię ceny" bawiłam się świetnie. Polecam każdemu, kto lubi być docenionym przez autora, który pisze książki przemyślane od początku do końca. Z niecierpliwością czekam na kolejne książki pana Zygmunta Miłoszewskiego. "Konkurs recenzencki Woblinka"
Opinia nie jest potwierdzona zakupem