Opis treści
I część Macedonii Józefa Obrębskiego zawiera materiały do monografii Giaurowie Macedonii. Opis magii i religii pasterzy z Porecza na tle zbiorowego życia ich wsi. Książka ta, przygotowana do druku, uległa zniszczeniu w czasie powstania warszawskiego. Redaktorzy tomu opracowali zachowane w spuściźnie archiwalnej uczonego rozdziały, fragmenty i warianty tekstu, a także macedońskie notatki terenowe, które zaopatrzyli w polski przekład. Publikowane ponad 80 lat po badaniach terenowych Obrębskiego na macedońskim Poreczu jego pisma i materiały okazują się antropologicznym odkryciem.
Odrzuceni na krańce cywilizacji europejskiej, od niedawna [...] włączeni w terytorialny obszar narodowej wspólnoty jugosłowiańskiej, po ostatnie nieomal lata wiodąc żywot swój według wzorów zostawionych im przez ich dziadów i pradziadów, Poreczanie – z całą swoją archaiczną kulturą ludową i tradycyjnym tokiem życia – znajdowali się poza nawiasem współczesnej historii, poza nurtem wielkich przemian i wydarzeń dziejowych współczesności.
„Społeczności chłopskie na peryferiach cywilizacji.
W przededniu wielkiej przemiany”
Życie społeczne, wzajemne stosunki, działania i oddziaływania dokonują się w świecie rzeczywistości subiektywnej, w tym świecie, który trwa i dzieje się w przekonaniu i wyobrażeniach członków społeczności, w ich przeświadczeniach i w ich wierze.
„Czary i czarownictwo”