Opis treści
Kolekcja pod patronatem Prof. Normana Daviesa
Marsz Armii Andersa nie ma sobie równych w historii: sto dwadzieścia tysięcy ludzi przeszło dwanaście tysięcy kilometrów. Rozsypani po „nieludzkiej ziemi” Polacy stawili się na wezwanie generała Andersa, licząc na ocalenie. Granice Związku Sowieckiego przekraczali z nadzieją na powrót do domów. Gdy zwyciężali Niemców pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią, wiedzieli już, że nadzieje te pozostaną niespełnione. To oni stali się namiastką wolnej Polski. Żołnierzom towarzyszyli cywile: dzieci, kobiety, starcy. Wszyscy oni próbowali normalnie żyć: działały szpitale, szkoły, sierocińce. Trudy ich marszu, codzienne rozterki, poświęcenie w boju, drobne radości i wielkie dramaty składają się tę na opowieść o jednym z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.
W kolekcji „Szlak Andersa” pokazujemy ogromną różnorodność ludzi dowodzonych przez generała Andersa, cały wachlarz ich uczuć i przeżyć. W każdym z 40 tomów zamieszczono nieznane relacje świadków, niepublikowane dotąd materiały archiwalne oraz zdjęcia dokumentujące jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów II wojny światowej.
T. 2. Matnia ’39
Niemcy – w zmowie z Sowietami – najeżdżają na Polskę
Los Polaków pod okupacją niemiecką i rosyjską oznaczał śmiertelną pułapkę. Polacy w 1939 roku znaleźli się w matni, postawieni w obliczu diabelskiej alternatywy, w której dobry wybór nie istniał. Dawni sojusznicy nie zamierzali wywiązać się z militarnych zobowiązań. Stawienie oporu w nierównej walce oznaczało niezliczone żniwo śmierci. Jednak Polska nie skapitulowała stając do walki w obronie granic z niezrównanym bohaterstwem. „Pułki moje walczą z powodzeniem z wysuniętymi oddziałami przeciwnika. Z niepokojem patrzę w niebo, gdzie pojawiają się już potężne formacje samolotów niemieckich, przy zupełnym braku naszych“ Generał Anders o natarciu na 20 Dywizję Piechoty w Młakowie. Rozmiar zbrodni dokonywanych na naszym narodzie nie znajdował
precedensu w historii.