Opis treści
Czang Kaj-szek (1887-1975) jest bez wątpienia jedną z najważniejszych postaci historii XX wieku. Pomimo wielkiej roli, jaką odegrał w najnowszych dziejach Państwa Środka, jego myśl polityczna nie była dotąd przedmiotem pogłębionych badań naukowych.
Niniejsza monografia dowodzi związku łączącego myśl i praktykę polityczną Czang Kaj-szeka z filozofią konfucjańską. Teresa Łozińska bada intelektualną genezę politycznej refleksji tego męża stanu i jego ideał polityczny na szerokim tle historycznym. Dzięki analizie oryginalnych źródeł w języku chińskim autorka przedstawia wieloaspektowość i mnogość korzeni myśli Czang Kaj-szeka oraz wielość i złożoność kontekstów, w których działał. Wykazuje, iż stworzył on alternatywny wobec zachodniego model modernizacji oraz że miał określoną i jasną wizję zarówno swego przywództwa, jak i samych Chin: rozumiał rządzenie jako panowanie ideologiczne i usiłował urzeczywistnić konfucjański ideał mędrca-władcy. Nie był jednak zakładnikiem nauk płynących z przeszłości i w twórczy sposób interpretował chińską tradycję, tak by mogła wesprzeć budowę nowoczesnego państwa. Myśl polityczna Czang Kaj-szeka umożliwia pełniejsze poznanie i zrozumienie nie tylko tej historycznej postaci i Chin jej współczesnych, ale także Chin obecnych i zachodzących w nich procesów. Pozwala dostrzec mnogość odniesień, które należy uwzględnić, by głębiej uchwycić treści właściwe chińskiej refleksji.
Teresa Łozińska - politolog i kulturoznawca, doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Wykładowca Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka w Chinach i na Tajwanie.