Opis treści
Pisząc o Rosji, Clausewitz stwierdził, że „był to kraj, który mógł zostać pokonany tylko przez swoje własne słabości i efekty wewnętrznych sporów. By uderzyć w te czułe punkty jej politycznej struktury, należy wstrząsnąć Rosją w samym jej centrum”. Przeglądając to opracowanie, czytelnik przekona się, jak bardzo kosztowało Niemców zignorowanie rad Clausewitza.
Celem tej książki jest opisanie niemieckiego planowania i operacji w pierwszej fazie kampanii przeciw Rosji. Narracja rozpoczyna się wraz z początkowymi planami Hitlera dotyczącymi inwazji na ZSRR, a kończy w okresie największych zdobyczy terytorialnych Niemców, w czasie bitwy pod Stalingradem. Kolejny tom poświęcony będzie wydarzeniom pomiędzy rosyjską kontrofensywą w listopadzie 1942 roku a zdobyciem Berlina w kwietniu 1944 roku.
Materiały do tego opracowania pochodzą głównie z niemieckich archiwów wojskowych, które obecnie znajdują się w gestii Departamentu Armii. Dodatkowe informacje zapewniły monografie autorstwa byłych niemieckich oficerów, którzy brali aktywny udział w planowaniu i operacjach. Autorzy tych monografii, przygotowanych dla Działu Historycznego Armii Stanów Zjednoczonych w Europie, to m.in. generał Franz Halder, szef sztabu Oberkommando des Heeres w latach 1938-42; generał Gotthard Heinrici, były dowódca korpusu, armii i grupy armii na froncie wschodnim; oraz kilku innych.
Praca ta została napisana przez George’a E. Blau z Oddziału Badań Specjalnych w Biurze Szefa Historii Wojskowości. Autor dołożył wszelkich możliwych starań, by swoim dziele ukazać obiektywny obraz pierwszej fazy niemieckich wysiłków podbicia ZSRR w trakcie drugiej wojny światowej.