Opis treści
Wojny i konflikty morskie od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników. Pozycje napisane przez nieodżałowanej pamięci Zbigniewa Flisowskiego czy Jerzego Pertka wielokrotnie wznawiane szybko znikają z półek księgarskich. Podobnie jest z monografiami autorów młodszego pokolenia. Podążają oni śladami swych mistrzów wytyczając nowe kierunki badań, reinterpretują dotychczasowe ustalenia i dogmaty nie tylko polskich ale także i zagranicznych autorów.
Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie od kilku lat grono autorów wiernych hasłu navigare necesse est podejmuje tematy związane z konfliktami na morzu. Zainteresowanie te stara się koordynować Katedra Stosunków Międzynarodowych Instytutu Politologii tej uczelni. Z inicjatywy jej pracowników powstał przedkładany Czytelnikowi niniejszy tom. Do współpracy zaproszono znanych autorów z kraju ale także z zagranicy. Translacje monografii marynistycznych na język polski nie są częste, bardzo trudno również o wydawane w naszym języku artykuły z tego obszaru badawczego w czasopismach naukowych czy opracowaniach zbiorowych. A przecież spojrzenie z zewnątrz wzbogaca zawsze rozwój nauki. Profesorowie Michael Epkenhans z Wojskowego Instytutu Historycznego w Poczdamie i Ni-cholas A.M. Rodger z Uniwersytetu Oxfordzkiego to uczeni znani nie tylko we własnych krajach ale także naukowcy o ustalonej reputacji międzynarodowej.
Tematyka niniejszego tomu w zasadzie zamyka się chronologicznie między atakiem japońskiej floty na Port Artur w 1904 roku a walkami o stolicę Falklandów Port Stanley w 1982 roku, choć niektóre teksty porusza-ją zarówno problemy czasowo wcześniejsze jak i późniejsze.
Redaktorzy niniejszego tomu wyrażają przekonanie, że tematyka poruszona na jego stronach zainteresuje szerokie grono Czytelników. Mają nadzieję, że ta publikacja zapoczątkuje cykliczną edycję w ramach współpracy między uczelniami krajowymi i zagranicznymi tomów poświęconych tematyce wojennomorskiej. Dziękując wszystkim autorom, którzy przyczynili się do powstania tej publikacji zapraszamy do dalszej współpracy.
Redaktorzy Tomu pragną serdecznie podziękować JM Rektorowi Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie Prof. dr. hab. Kazimierzowi Karolczakowi, byłemu Dziekanowi Wydziału Humanistycznego UP Prof. dr. hab. Zdzisławowi Nodze oraz Prof. dr. hab. Andrzejowi Kozerze Dyrektorowi Instytutu Politologii UP za życzliwość i finansowe wsparcie publikacji niniejszego opracowania.