Opis treści
Wydawnictwo Naukowe PWN mają zaszczyt zaprezentować publikację, która kompleksowo ujmuje tematykę PASAŻERSKIEGO TRANSPORTU REGIONALNEGO.
Istotność tego obszaru tematycznego wynika m.in. ze skutków liberalizacji rynku usług transportowych i deregulacji (głównie regionalizacji transportu pasażerskiego wraz z usamorządowieniem kolei) wynikające z tego faktu liczne problemy dotyczą sfery regulacyjnej i realnej transportu – organizacji, nadzoru, finansowania, kształtowania oferty usługowej itd.
W książce tej Czytelnik znajdzie zagadnienia związane m.in. z:
- aspektami organizacyjno-prawnymi funkcjonowania transportu regionalnego,
- dostępnością transportową,
- systemem pasażerskiego transportu regionalnego w Polsce (w ujęciu gałęziowym),
- systemem pasażerskiego transportu regionalnego za granicą itd.
Podręcznik ten kierowany jest do studentów różnych rodzajów studiów (uniwersyteckich, politechnicznych, ekonomicznych) z wykładanymi przedmiotami typu: ekonomika transportu różnych rodzajów, systemy transportowe, transport regionalny transport międzynarodowy, usługi publiczne.
"Główną wartością pracy jest to, że Autorzy podjęli się próby podejścia systemowego i kompleksowo wskazali na powiązane ze sobą elementy systemu pasażerskiego transportu regionalnego. Aktualność i istotność publikacji nie budzi wątpliwości, zarówno w aspekcie uwarunkowań regulacyjnych, a dokładnie liberalizacyjnych w Polsce po 2009 r., ale też w związku z opublikowanym w 2017 r. Pakietem mobilności w Unii Europejskiej, który szczególnie w drugiej części dotyczy transportu pasażerskiego.
Recenzowana monografia zasługuje na publikację także z tego powodu, że do tej pory nikt nie opracował w Polsce w sposób systemowy zagadnień rozwoju tego rynku w formie książkowej."
Z recenzji prof. Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Moniki Bąk,
dziekana Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego