Opis treści
Filip Czekała i Tomasz Mikszo zapraszają na wyjątkowy spacer po Powszechnej Wystawie Krajowej i Poznaniu z 1929 roku. Jest trochę sensacji i skandali, garść anegdot i masa ciekawostek.
Gdzie znajdowała się największa restauracja w Polsce? Dlaczego pewnego łodzianina zamknięto w klatce i przetrzymywano w niej bez jedzenia przez 40 dni? Co siało zgorszenie wśród poznaniaków? Co robiła kopuła kościoła Świętego Marcina na wieży Górnośląskiej? Na te wszystkie pytania – i wiele więcej – znajdziecie odpowiedzi w tej książce.
Mianownik jest jeden - Pewuka - największa wystawa jaką zorganizowano w Polsce. Zajmowała obszar trzy razy większy niż dzisiejsze Międzynarodowe Targi Poznańskie, porównywalny z 93 boiskami piłkarskimi. Sprzedano na nią 4,5 miliona biletów. O Poznaniu mówiło się wtedy w całej Polsce i Europie. Gościł tu prezydent Mościcki i człowiek-mucha. Prezentowano makietę zakopiańskiej Wielkiej Krokwi i dzieła Matejki. Były elektryczne pojazdy i pierwsza polska turbina wiatrowa. Pierwsze w Polsce wesołe miasteczko i wioska murzyńsko-arabska. Słowem – cały dorobek pierwszej dekady Polski po odzyskaniu niepodległości i powrocie na mapy po 123 latach.