Opis treści
Książka stanowi pierwsze całościowe ujęcie funkcjonowania Policji Politycznej w województwie pomorskim. Choć Autor zasadniczo opisał jej historię od 1920 roku (utworzenie Ekspozytury Wydziału IV-D w Toruniu) do 1939 roku (rozpoczęcie II wojny światowej), to odwoływał się również do lat wcześniejszych oraz do wojennych i powojennych losów funkcjonariuszy Policji Politycznej. Przedstawił przebieg tworzenia, zasady funkcjonowania, wewnętrzną organizację oraz rolę Policji Politycznej w życiu państwowym i politycznym II Rzeczypospolitej. Ukazał działalność, przemiany oraz rolę Policji Politycznej w strukturze Policji Państwowej oraz organach administracji publicznej na Pomorzu.
W książce zostały omówione metody pracy operacyjno-wywiadowczej (sposoby pozyskiwania materiałów informacyjnych) oraz współpraca Policji Politycznej ze Strażą Graniczną i Oddziałem II Sztabu Głównego Wojska Polskiego na terenie kraju i województwa pomorskiego (działania szpiegowskie, funkcjonowanie organizacji antypaństwowych, inwigilacja mniejszości narodowych).
Podstawą opracowania były materiały źródłowe znajdujące się w polskich i zagranicznych archiwach. Autor korzystał także z zasobu dzienników ustaw i dzienników urzędowych oraz bogatego piśmiennictwa periodycznego, opracowań tematycznych, pamiętników i wspomnień.
Pracę uzupełniają tabele, wykresy oraz ilustracje.