Opis treści
Polska na kolejowych szlakach. Architektura, historia, nowoczesność
Wsiądź do wehikułu czasu, wyrusz z nami w nietypową podróż, od wieku pary aż po czasy współczesne. Odkryj architekturę XIX- i XX-wiecznych i współczesnych dworców kolejowych, a także popatrz w przyszłość.
Zapraszamy Cię w podróż przez czas i style architektoniczne. Przez budownictwo z cegły, betonu, a nawet drewna. Przez wnętrza niewielkich, historycznych dworców, takich jak podkarpackie Radymno, ale również dużych kompleksów dworcowych jak Gdańsk Główny czy Wrocław Główny. Podczas tej unikatowej podróży zwiedzisz wybrane dworce kolejowe. Odwiedzisz wnętrza Sali Sesyjnej Dworca Głównego we Wrocławiu z pięknym kasetonowym stropem, dawną Salę Cesarską na dworcu w Pile, a także ciekawe i imponujące rozmachem hole dworców Opole Główne czy Przemyśl Główny. Zobaczysz, jak w industrialnych budynkach przeplatają się różnorakie style architektoniczne od klasycyzmu, przez neogotyk, secesję, a skończywszy na modernizmie.
Po przeczytaniu tego przewodnika już nigdy nie przejdziesz obojętnie koło żadnego dworca kolejowego. Bo choć na co dzień tego nie dostrzegamy, to w każdym z nich zaklęto historię miejsca, ludzi, architektury, a w ich wnętrzach nowoczesność przeplata się z historią. Dworce kolejowe mogą być i są atrakcją turystyczną, o czym przekonasz się, czytając ten przewodnik i podróżując koleją po Polsce. Gdy już wsiądziesz do pociągu i zaczniesz czytać tę książkę, nie zapomnij z niego wysiąść na właściwej stacji.
Mamy nadzieję, że niniejszy przewodnik sprawi, że w miejscowościach, które odwiedzisz – poza zamkami, pałacami, kościołami – spojrzysz również na architekturę dworców kolejowych! Zaprowadzimy Cię także do bardziej i mniej znanych atrakcji turystycznych znajdujących się w najbliższej okolicy dworców PKP.