Opis treści
Książka stanowi pierwszy całościowy zapis historii Polskiego Porozumienia Niepodległościowego (1976-81) - wybitnego przedsięwzięcia antysystemowej opozycji w Peerelu, zapoczątkowanego przez historyka literatury, Zdzisława Najdera.
Ogłoszony 15 maja 1976 na łamach emigracyjnego, londyńskiego "Tygodnika Polskiego" Program PPN wzbudził powszechne poruszenie, po raz pierwszy tak bezkompromisowo definiując PRL jako państwo pozbawione niepodległości oraz ujmując kondycję Polski i Polaków w tak rozległej perspektywie.
W działalność PPN-u w kolejnych latach zaangażowane były niezwykłe postacie niezależnych środowisk intelektualnych: Władysław Bartoszewski, Andrzej Kijowski, Jan Olszewski, Jan Józef Szczepański i wielu innych. Jako autorzy ekspertyz Porozumienia odnajdywali oni nowy język definiowania i sprzeciwiania się peerelowskiej rzeczywistości oraz wypracowali bezprecedensową myśl polityczną o kompleksowym charakterze.
PPN 1976-1981. Język niepodległości to ułożony chronologicznie montaż świadectw, w tym specjalnie zebranych relacji kilkunastu osób w różny sposób związanych z Porozumieniem, układający się w wielowątkową opowieść o kolejnych etapach działań tej ściśle zakonspirowanej grupy. Ukazuje ona, jak rodziły się i co ze sobą niosły dokumenty PPN-u przedstawiające drogę do niepodległości, a także przypomina o ludziach, którzy w tamtych czasach mieli odwagę o niej myśleć i do niej dążyć.