Opis treści
Marzenia są rzeczą ludzką, wszyscy to robimy.
Marzymy o spełnianiu naszych ambicji, marzymy o chwale na większą i mniejszą skalę, marzymy o lepszym życiu.
I to właśnie marzeniom dedykuję tę publikację, gdyż ziszczeniem marzeń zawodowych ogromnej części młodzieży z profilu „biol-chem” jest studiowanie kierunków medycznych.
Samo marzycielstwo jest jednak niezbyt proaktywną czynnością – ale co, jeśli można i marzyć, i robić w tym samym czasie coś, co przybliży Cię do sukcesu?
Na przykład, zgłębiać tajniki wymarzonego zawodu, ale jednocześnie w przystępnej i dostosowanej do wymagań maturalnych formie.
Ćwiczyć do matury z biologii, ale jednak z tym przyjemnym uczuciem, że zgłębia się coś przydatnego w przyszłym zawodzie.
Z tą intencją przygotowałem „Próbkę medycyny” – zbiór zadań przeznaczony dla osób, które chcą studiować kierunki medyczne.
Jakich korzyści możesz oczekiwać po zapoznaniu się z tą publikacją?
• Poznasz specyfikę kierunków i zawodów medycznych oraz dowiesz się, czego oczekiwać w trakcie studiów.
• Zapoznasz się z przykładowymi problemami, z jakimi stykają się m.in. pielęgniarka, położna, stomatolog oraz lekarze medycyny wielu specjalizacji w swojej codziennej praktyce.
• Samodzielnie zinterpretujesz proste wyniki niektórych popularnych badań diagnostycznych.
• Poznasz wiele codziennych aspektów medycyny oraz dowiesz się, jak i kiedy są wykonywane niektóre badania diagnostyczne.
• Powtórzysz i ugruntujesz wiedzę dotyczącą anatomii i fizjologii człowieka (i nie tylko) oraz poddasz ją ciężkiej próbie poprzez rozwiązanie zadań wymagających myślenia i wiązania faktów biologicznych.
• Dowiesz się, jakie są przyczyny wielu popularnych schorzeń i jaki jest mechanizm działania leków, jakie przeciwko nim stosujemy.
Wszystko to w formie ćwiczeń i łamigłówek, czyli czegoś, co angażuje czytelnika i sprawia, że łatwiej się zapamiętuje.
Dokonałem wszelkich starań, aby medycyna i specyfika niektórych specjalizacji były jedynie „nakładką”, a nie esencją tego zbioru zadań. Publikacja jest więc na granicy świata przygotowywania się do matury z biologii, studiowania medycyny i praktyki zawodowej.
Z zadaniami najlepiej się zapoznać po przebytym kursie anatomii i fizjologii człowieka.
Polecam też rozważyć tę książkę jako pomoc w realizowaniu edukacji zdrowotnej, zwłaszcza z uczniami i uczennicami klas o profilu biologiczno-chemicznym.