Opis treści
Podręczniki tradycyjnej rachunkowości finansowej zazwyczaj zawierają następujące działy: środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, inwestycje, rzeczowe aktywa obrotowe, rozrachunki, rezerwy, kapitał własny, koszty i wynik finansowy. Obecnie próżno w nich szukać rozdziału poświęconego ewidencji aktywów kompetencyjnych i kapitału intelektualnego. A przecież ten nowy dział rachunkowości jest najważniejszy w dobie gospodarki opartej na wiedzy.
Prowadzenie przedsiębiorstwa wymaga pozyskania czynników wytwórczych, które nauki ekonomiczne zwykły nazywać zasobami gospodarczymi. Najbardziej typowy zestaw tych zasobów obejmuje wiedzę, pracę i kapitał. Tradycyjna rachunkowość finansowa ukształtowała się pod wpływem paradygmatu kapitałowego. Oznacza to, że bilans przedsiębiorstwa, który powinien przedstawiać kluczowe zasoby przedsiębiorstwa, skoncentrowany jest wyłączenie na kapitale, tj. zbywalnym majątku, i pomija ewidencję zasobów wiedzy kontrolowanych przez jednostkę.
Podręcznik podpowiada:
- jak wyceniać kompetencje i dokumentować ich wartość ekonomiczną,
- jak księgować aktywa kompetencyjne i kapitał intelektualny,
- jak dostosować sprawozdanie finansowe przedsiębiorstwa do wymogów gospodarki opartej na wiedzy.
Podręcznik przeznaczony jest głównie dla księgowych i ekonomistów. Jednakże cenne porady znajdą w nim również kierownicy innowacyjnych przedsiębiorstw, wykwalifikowani pracownicy, kierownicy jednostek edukacji zawodowej i firm szkoleniowych.