Opis treści
Książka jest próbą przybliżenia zasad funkcjonowania funduszy dywidendowych typu REITs. Jej lektura pozwoli czytelnikowi zapoznać się z rozwiązaniami dotyczącymi REITs, ocenić ich atrakcyjność inwestycyjną i być może zachęci do budowania oszczędności z wykorzystaniem opisywanych instrumentów.
Uważam recenzowaną pracę za unikatową w polskiej literaturze monografię poświęconą innowacyjnej instytucji finansowej, stosowanej od dawna w inwestowaniu na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i na wielu innych rynkach kapitałowych, ale praktycznie nieznanej dotychczas w Polsce. Książka ma dużą wartość teoretyczno-poznawczą oraz praktyczną, ze względu na kompleksowe przedstawienie budowy, warunków instytucjonalno-prawnych i sposobu funkcjonowania ważnego wehikułu finansowego na rynku nieruchomości, jakim są inwestycyjne fundusze powiernicze typu REITs.
fragment z recenzji prof. zw. dr. hab. J. Kotyńskiego
Książka ta, może być bardzo przydatna dla osób uczestniczących w dyskusjach dotyczących tych regulacji. Istotny jest również fakt, że na rynku w Polsce nie ma pozycji książkowych, które w tak kompleksowy sposób przedstawiałyby poruszaną tu tematykę. Dużą zaletą książki jest szczegółowy opis różnych rozwiązań instytucjonalnych, w tym podatkowych oraz duża ilość danych obrazująca ich rozwój oraz osiągane stopy zwrotu.
fragment z recenzji M. Bojańczyka dr hab. prof. AFiB Vistula
REITs (Real Estate Investment Trusts) to fundusze dywidendowe o specjalnym, ulgowym statusie podatkowym, inwestujące w nieruchomości komercyjne. Podmioty te, wypłacają zazwyczaj prawie całość swoich zysków w formie dywidendy, zapewniając inwestorom strumienie regularnych dochodów, możliwość dywersyfikacji portfela inwestycyjnego oraz długofalowy wzrost wartości zainwestowanego kapitału.
Pierwszym krajem, który umożliwił funkcjonowanie funduszom dywidendowym były były USA-REITs (1960). W 2015 roku kapitalizacja publicznych USA-REITs przekroczyła 900 mld USD, aktywa brutto ponad 2 bln USD, a one same wypłaciły swoim akcjonariuszom ponad 45 mld USD dywidendy. Szeroko pojęty sektor USAREITs stworzył już ponad 7,6 mln miejsc pracy, z czego ponad 1,2 mln etatów bezpośrednio w REITs. Średnia całkowita stopa zwrotu amerykańskich REITs w latach 1972-2015 osiągnęła 11,4% rocznie. Sukces rynkowy innowatorów amerykańskich spowodował import tych rozwiązań przez „wczesnych naśladowców" - Holandię (1969) oraz Australię (1971). Obecnie na świecie podmioty typu REITs funkcjonują już w 40 krajach Europy, Azji i Ameryki.
Jak to się stało, że ponad 70 mln Amerykanów jest (pośrednio lub bezpośrednio) akcjonariuszami USA-REITs? Co sprawiło, że podmioty te zostały ogólnie zaakceptowane przez inwestorów, a uczestnictwo w ich akcjonariacie jest powszechne i ma globalny zasięg? Jakie czynniki decydują o atrakcyjności inwestycji w akcje REITs? Jak wygląda system prawno-instytucjonalny i jak przebiegała jego ewolucja? Co było przyczyną dyfuzji rozwiązań amerykańskich poza USA? Niniejsza książka jest próbą odpowiedzi na powyższe pytania.