Opis treści
Wznowiona w Polsce w 2017 r. debata na temat reparacji od Niemiec budzi zainteresowanie ze względu na zakres szkód i strat wynikających z drugiej wojny światowej, a także ze względu na powojenne uregulowanie kwestii reparacji i odszkodowań w sposób mało zadowalający i mało precyzyjny zarówno w odniesieniu do państw, jak i ich obywateli.
Celem niniejszej książki jest analiza praktyki i rozwiązań prawnych, w ramach których realizowane były roszczenia reparacyjne w formule poczdamskiej oraz dokonywane przez RFN wypłaty pewnych świadczeń indywidualnych. Sporo uwagi poświęcono wysiłkom dyplomacji polskiej, które najpierw w formule dwustronnej w 1991 r., a następnie w formacie rokowań wielostronnych w latach 1998–2000, doprowadziły do znaczących wypłat odszkodowań indywidualnych dla żyjących w Polsce ofiar niemieckich zbrodni i prześladowań.
Autorzy książki są profesorami prawa międzynarodowego i byłymi dyplomatami. W latach 90. uczestniczyli bezpośrednio w negocjacjach z RFN i Austrią w sprawie świadczeń dla ofiar narodowosocjalistycznych zbrodni i prześladowań.