Opis treści
Piotr Sztompka, Ewa Łętowska, Jan Kubik, Małgorzata Fuszara, Jerzy Zajadło, Grażyna Skąpska, Marcin Kula, Krzysztof Frysztacki, Tomasz Polak – wybitni przedstawiciele współczesnej myśli społecznej i humanistycznej przyglądają się najważniejszym problemom XXI wieku. Podejmowane w niniejszym tomie tematy dotykają kluczowych zagadnień współczesności: zaufania i odpowiedzialności, populizmu i demokracji, nowych ruchów społecznych, interpretacji prawa i nihilizmu prawnego, wspólnotowości, dylematów i napięć państwa opiekuńczego oraz społecznej pozycji systemu kościelnego. Cykl wykładów mistrzowskich, który stanowił podstawę niniejszej książki, odbył się w trakcie pandemii COVID-19, stając się przestrzenią wymiany myśli i doświadczeń w gronie osób reprezentujących różne obszary nauki i życia społecznego. Socjologiczna agora to głos środowiska naukowego, któremu przyszłość świata nie jest obojętna.
„Jesteśmy dzisiaj świadkami postępującego rozdrabniania się nauk na coraz węższe subdyscypliny i specjalizacje. Trend ten prowadzi do dotkliwego deficytu całościowego, odważnego spojrzenia na najważniejsze problemy XXI wieku. Brakuje nam syntezy, spojrzenia wyrastającego z głębokiej mądrości i obszernej wiedzy, a przy tym przyjaznego i otwartego, nastawionego na dzielenie się swoim zrozumieniem istoty rzeczy.
Dlatego tak ważne są niniejsze wykłady, wygłoszone przez ważne osobistości współczesnej myśli społecznej i humanistycznej, o wielkim dorobku naukowym i społecznym autorytecie. Wszystkie zawarte w niniejszym tomie teksty odwołują się do szerokiego pola intelektualnego; uderzające jest również to, że wszystkie mają silnie zaznaczony wymiar aksjologiczny. Podejmowane tematy dotykają najważniejszych zagadnień współczesności”.
Z recenzji prof. dr hab. Anny Gizy
„Książka składa się z dziewięciu wykładów przedstawionych przez wybitnych przedstawicieli nauk społecznych: profesorów socjologii i nauk prawnych, ale też teologii, o uznanej pozycji w nauce polskiej, a w kilku wypadkach także światowej. Wykłady, mimo że różne co do formy, stylu, poziomu ogólności czy zakresu i charakteru odniesień do aktualnej sytuacji w Polsce, stanowią spójną całość. Napisane są dobrym, jasnym językiem, nieprzeładowanym odniesieniami do literatury przedmiotu, bardzo kompetentnie, a niekiedy także z dużym ładunkiem krytycyzmu do zastanej sytuacji w kraju.
Niektóre z zawartych w tej interesującej książce tez, przesłań, porównań czy zestawień mogą być uznane – w szczególności przez konserwatywnego czytelnika – za dyskusyjne. Tym bardziej jest ona jednak ważnym materiałem do intelektualnego portretu mainstreamu polskiej elity akademickiej Anno Domini 2021. Można się spodziewać, że książka będzie przedmiotem poważnej debaty naukowej”.
Z recenzji dr hab. Krzysztofa Motyki, prof. KUL