Opis treści
Od marca 1939 roku Polska graniczyła z III Rzeszą nie tylko od zachodu, ale też od południa, mimo to, jeszcze na początku lata niewielu było pesymistów. Do sezonu urlopowego przygotowywano się jak zwykle nieco wcześniej. Oprócz niepokojących wieści, w gazetach znajdowało się także miejsce dla wakacyjnych tematów i anonsów zachęcających do spędzenia urlopu w znanych kurortach.
W różnych znanych miejscach w miesiącach wakacyjnych 1939 roku odpoczywają znani ludzie. W Juracie można było spotkać Wierzyńskich, Wojciecha Kossaka czy Magdalenę Samozwaniec. W Truskawcu odpoczywała Zofia Nałkowska. Autorka widzi ją w oparach nafty i siarki z Brunonem Schulzem u stóp. Do Jaworzna wyjeżdża Maria Dąbrowska, gdzie już czeka na nią dr Zygmunt Czop.
Po pracowitym i pełnym sukcesów sezonie Elżbieta Barszczewska skryła się w Kosowie Huculskim.
Inowrocławiu odbywał kurację generał Sikorski. A w Zakopanem bawili wszyscy, wpadała Magdalena Samozwaniec, bywali: Michał Choromański, Loda Halama, Jarosław Iwaszkiewicz, Julian Tuwim, Zofia Terne, Marian Hemar, Fryderyk Jaroszy czy Jerzy Jurandot. W drugiej połowie sierpnia – choć to przecież pełnia sezonu – ośrodki wczasowe powoli pustoszeją. Coraz więcej złych wieści u schyłku tego lata sprawia, że wielu urlopujących, skraca swoje wywczasy. Wrzesień tego roku będzie miał zupełnie inne barwy.
Ciekawy tekst ilustrują liczne zdjęcia archiwalne z tego okresu, m.in. z „Kina” i „Światowida”.