Opis treści
Kiedy w 1963 roku, czyli przeszło pół wieku temu, prezentowano szerokiej publiczności wystawę "Wielkie Morawy: tysiącletnia tradycja państwowości i kultury" , w której podsumowywano głównie wyniki powojennych badań archeologicznych, wydarzenie to spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem nie tylko ówczesnej Czechosłowacji, ale również w wielu krajach europejskich. Zarówno specjalistom jaki i społeczeństwu przedstawiono wówczas Wielkie Morawy jako pierwszy, zorganizowany, słowiański podmiot nad środkowym Dunajem oraz ważny fenomen w dziejach Europy Środkowej IX i początków X stulecia., którego wpływ na dalszy rozwój wspomnianych ziem jest niezmiennie uznawany za głęboki i kluczowy (...).
Kolejne dekady, które upłynęły od pamiętnej wystawy, przyniosły nowe odkrycia ważnych stanowisk związanych z Wielkimi Morawami. Kontynuowano także, chociaż w mniejszym stopniu, prace terenowe w obrębie najważniejszych aglomeracji dorzecza Morawy. W rezultacie odkryto wiele oryginalnych zabytków kultury materialnej (...).
Prezentowany zbiór to kilkaset zabytków archeologicznych, w większości oryginalnych, pokazanie których było jednym z głównych zamysłów ekspozycji. (...) - ze wstępu