Opis treści
Książka szwedzkiego psychiatry i autora badań nad internetem w przystępny sposób tłumaczy jak korzystać z najnowszych technologii, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji i lęku. Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu!
Czy mózg czeka przyśpieszony kurs technologii
Jak korzystać z najnowszych aplikacji, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji ani lęku? Książka szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice działania mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.
Wyłącz telefon komórkowy na jedną lub dwie godziny w ciągu dnia. Nawet kilka minut ruchu dziennie pozwoli ci zredukować stres i poprawić koncentrację, Wieczorem zmień obraz w telefonie na czarno-biały, ograniczy to wyzwalanie dopaminy i chęć przewijania wiadomości. Nie sprawdzaj służbowego maila tuż przed pójściem spać. W mediach społecznościowych staraj się obserwować tylko te osoby, z którymi naprawdę chcesz wchodzić w interakcję. To tylko przykłady skutecznych porad zawartych w tej książce.
Dlaczego korzystanie z Instagrama uruchamia w mózgu te same obszary co niegdyś polowanie na dzikie zwierzęta? Co się dzieje z naszą pamięcią, kiedy podczas jazdy samochodem zdajemy się wyłącznie na GPS-a? Na czym polega cyfrowa zazdrość i czy internet może pozbawić nas empatii? Każdego dnia musimy wytrzymać informacyjne tsunami, a nasze neurony lustrzane w kontakcie z mediami społecznościowymi pobudzają mózg do ciągłego porównywania się z innymi.
Poznaj ostatnie odkrycia naukowe i zadbaj o zdrowie swojego mózgu!
Szwedzki bestseller nagrodzony prestiżową nagrodą The Health Award of the Year.
Anders Hansen – szwedzki lekarz, specjalista w dziedzinie psychiatrii w Instytucie Karolinska. W swojej najnowszej książce w zrozumiały sposób tłumaczy najnowsze odkrycia neurobiologii i wyjaśnia, jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu.
Czytelnik 22-01-2021
Czytelnik 22-01-2021
Spodziewałem się czegoś zupełnie innego, zwłaszcza czytając tytuł. Skoro brzmi on: "Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii", to spodziewam się odpowiedzi na to pytanie. Tymczasem cała książka jest o tym, że technologia uzależnia, a odpowiedź na tytułowe pytanie znajduje się w punktach na ostatnich (chyba) dwóch stronach (czytałem e-booka). I doprawdy irytujące jest nawiązywanie w prawie co trzecim akapicie do małpoludów grasujących tysiące lat temu po sawannie i stających przed dylematem "walcz albo spadaj". Książka powinna się raczej nazywać: "Mózg małpoluda a współczesnego człowieka". Skoro autor jest psychiatrą, to wolałbym, żeby wypowiadał się o swojej współczesnej pracy, a ewolucyjne opowiastki zostawił ewolucjonistom. Oddam sprawiedliwość, że kilka ciekawych statystyk i spostrzeżeń jednak znalazłem w tej książce. Dlatego daje 3 gwiazdki, a nie dwie.
Opinia nie jest potwierdzona zakupem