Opis treści
Książka, która od dwóch lat utrzymuje się na niemieckich listach bestsellerów. Jej tematem jest rozliczanie się z przeszłością wojenną w niemieckich rodzinach. Po drugiej wojnie światowej otwarte przyznawanie się do winy i pamięć ofiar rozgrywały się w Niemczech głównie na szczeblu państwowym. W rodzinach (lub: w sferze prywatnej) udział powracających z frontu żołnierzy w hitlerowskim planie zagłady okryty został zasłoną milczenia. Ta zasłona, przekazywana z pokolenia na pokolenie, uniemożliwia uzdrowienie i odnowę - w życiu jednostek, rodzin, kościołów oraz narodów.
O jakich zasłonach milczenia możemy mówić w kontekście polskiej historii? Polska stała się główną areną Holokaustu i miejscem prześladowania i śmierci milionów niewinnych ludzi. Pamięć rodzinna jest bardzo wybiórcza. Istnieją tematy, których nigdy się nie porusza. Wielu ludzi nękają obrazy i traumatyczne wspomnienia, o których nigdy nie mówią. Milczenie starszych pokoleń wpływa jednak niszcząco na następne pokolenia.
Przesłanie książki Jobsta Bittnera jest uniwersalne. Autor nakłania do stanięcia w prawdzie i zmierzenia się z przemilczanymi historiami. Zerwanie zasłony milczenia to droga do uwolnienia, uzdrowienia i radykalnej przemiany dla tego pokolenia i następnych.