Opis treści
W tym roku mija równe dwadzieścia lat od wydarzeń Okrągłego Stołu, zwołania sejmu kontraktowego i wyboru Tadeusza Mazowieckiego na pierwszego premiera wolnej Polski. Dwadzieścia lat - niewiele dłużej trwała Druga Rzeczpospolita, nim wojna światowa skreśliła ją z mapy świata. Te dwie Republiki, w pierwszym spojrzeniu tak odległe, tak różne, okazują się mieć ze sobą zdumiewająco wiele wspólnego. Kłopoty z wolnością odzyskaną w 1989 roku przypominają trudne początki polskiej niepodległości. Nawet zasadnicze spory wydają się podobne.
Próbę podsumowania dwóch ostatnich dekad w intrygującym zderzeniu z Polską przedwojenną, które pozwala wznieść się nieco ponad bieżące spory polityczne, podejmują w majowym numerze "Znaku": Andrzej Chwalba, Norman Davies, Tomasz Gąsowski, abp Tadeusz Gocłowski, Aleksander Hall i Tomasz Nałęcz. O kształtowaniu Trzeciej Rzeczypospolitej postrzeganym z perspektywy dalekiego świata i swoim doświadczeniu wolnej Polski opowiada nam profesor Yamada Tomoko z Uniwersytetu Tokijskiego. Krzysztof Biedrzycki uzupełnia obraz ostatniego dwudziestolecia, szkicując panoramę polskiego kina po 1989 roku.
Artykułem Tadeusza Bartosia powracamy do dyskusji o wadze badań historycznych nad życiem Jezusa (toczonej w kwietniowym numerze "Znaku") - spór ten zapewne nie zakończy się w niniejszym numerze: zapowiadają się już kolejni polemiści.