Opis treści
Temat miesiąca: Narkotyki - protezy duszy (Vetualni, Dobroczyński,
Krajewski)
Kiedyś narkotyki służyły budowaniu życia społecznego, dziś są dla niego jednym z największych zagrożeń. Z substancji chronionych silnym religijnym tabu, stały się używką mas, produkowaną i rozpowszechnianą na wielką skalę, pomimo swej nielegalności. I tak, jak niegdyś zażywane w ramach świętych rytuałów, otwierały duszę na zmagania z nią samą, tak dziś coraz częściej wypełniają pustkę po niej.
Debaty: Dialog izraelski (Grossman, Keret)
Czy armia może być moralna? Dlaczego Żydzi powinni znać arabski? Co symbolizuje pomarańczowa koszula Etgara Kereta? Dlaczego protesty socjalne uchodzą w Izraelu za niestosowne?O izraelskich tematach tabu, zagrożeniu ze strony Iranu, specyfice ruchu Oburzonych w Izraelu oraz obowiązkach i powinnościach pisarzy opowiadają Etgar Keret i Dawid Grossman.
Idee: Uniwersytety i religia (Sommerville)
Bieżące dyskusje o świeckości i religii rzadko kiedy wykraczają poza rytualne spory o symbole lub akademickie dysputy o rodzajach sekularyzacji. Bez wątpienia kwestia obecności krzyża lub innych symboli religijnych w przestrzeni publicznej ma swoją wagę. W debatach o sekularyzacji natomiast nieraz zapomina się o codziennym, zdroworozsądkowym, powiedzielibyśmy, wymiarze świeckości i religii, kładąc nacisk przede wszystkim na abstrakcyjne rozważania filozoficzne.
Kultura: W stronę sztuki (Arno, Sobolewska)
„Chcę żyć wolnie i jak mi się podoba” – pisała Alina Szapocznikow do swojego przyszłego męża Ryszarda Stanisławskiego. Podobny pogląd na życie doprowadził Susan Sontag do wniosku, który odnotowała w swoim dzienniku: „Za wolność płaci się szczęściem”. Na ile prywatne zapiski przybliżają drogę twórczą tych wyjątkowych kobiet?