Seria Harry Hole Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Seria Harry Hole Fantastyka i Horror - książki, ebooki i audiobooki

Cykl o Harrym Hole to najbardziej znana seria powieści autorstwa Jo Nesbø. Książki te to klasyka skandynawskiego kryminału, a ich główny bohater stał się wzorem niepokornego, bezkompromisowego policjanta, który działa w niekonwencjonalny sposób, co przysparza mu tyle samo przyjaciół, co wrogów. Harry Hole to zmęczony życiem mężczyzna z przeszłością, który topi swoje smutki w alkoholu i chowa się za papierosowym dymem. Chłodny w obyciu i opryskliwy, a przy tym niesamowicie uparty policjant chadza własnymi drogami. Hole jest trudnym współpracownikiem, także przez swoją bezkompromisowość, a przy tym wybiórczą ignorancję. Jest jednak równocześnie jednym z najlepszych śledczych w Oslo, jeśli nie całej Norwegii. Szczęśliwie przy jego boku stoją przyjaciele, a wśród nich przede wszystkim Bjarne Moller, szef Wydziału Zabójstw Komendy Okręgowej Policji w Oslo. Moller chroni Hole’a przed zwolnieniem dyscyplinarnym, a policjant rozwiązuje dla niego nawet najbardziej zagmatwane sprawy.

Autor serii o Harrym Hole - Jo Nesbø. Norweski klasyk kryminału

Jo Nesbø jest urodzonym w Oslo pisarzem, autorem powieści kryminalnych, a także literatury dziecięcej, a do tego muzykiem poprockowym (w zespole Di Derre) oraz - z wykształcenia - ekonomistą. Norweg zyskał popularność przede wszystkim za sprawą swojego cyklu powieści z Harrym Holem w roli głównej. Za debiutancką powieść “Człowiek-nietoperz” Nesbø otrzymał literacką Nagrodę Rivertona oraz Szklany Klucz, które są wyróżnieniami w gatunku powieści kryminalnej. W 2004 roku jego powieść “Czerwone gardło” została uznana za najlepszy norweski kryminał wszech czasów. Powieści Jo Nesbø (w tym saga o Harrym Hole) zyskały uznanie na całym świecie - zostały przetłumaczone na język angielski, czeski, duński, fiński, francuski, niderlandzki, rosyjski, szwedzki, litewski, węgierski, a także polski. W Polsce wydawane są one nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

W jakiej kolejności czytać Jo Nesbø? Harry Hole - seria książek i jej chronologia

Powieści kryminalne mają to do siebie, że z reguły można je czytać w dosyć dowolnej kolejności. Jednak w wypadku serii powieści Jo Nesbø o Harrym Hole - książki warto poznać zgodnie z podaną poniżej chronologią, dzięki czemu możemy poznać samego Harry’ego stopniowo i obserwować jego rozwój. Na cykl książek, w których ten policjant jest głównym bohaterem, składa się dwanaście tytułów.

“Człowiek-nietoperz”

W pierwszym tomie serii o Harrym Hole bohatera spotykamy, gdy przybywa do Sydney, gdzie ma wyjaśnić sprawę zabójstwa swojej rodaczki, niejakiej Inger Holter. Istnieje podejrzenie, że kobieta stała się ofiarą seryjnego mordercy. Wraz z miejscowym policjantem, Aborygenem Andrew Kensingtonem, Hole poznaje nieznany mu dotychczas teren australijskiej stolicy. Mężczyźni spędzają dużo czasu zwłaszcza w dzielnicy domów publicznych oraz spelun, w których kwitnie handel narkotykami, i otaczających ich ulic, pełnych seksualnych dewiantów. Trochę przytłoczony doświadczeniami Hole ma początkowo problemy z połączeniem wszystkich otrzymywanych informacji w jedną całość. Kiedy wreszcie mu się to uda wydaje się, że jest już za późno…

“Karaluchy”

Tym razem zbrodnia, którą rozwiązać ma Harry Hole, ma miejsce w Tajlandii. To w tamtejszym domu publicznym znalezione zostaje ciało norweskiego ambasadora - w Oslo trwają więc gorączkowe działania, by uniknąć międzynarodowego skandalu. Harry Hole wysiada w Bangkoku skacowany i z zastrzykami witaminy B12 zaczyna krążyć po zaułkach miasta. Poznaje świątynie, palarnie opium, dziecięce prostytutki i bary go-go, a przede wszystkim odkrywa, że za morderstwem ambasadora kryje się coś znacznie poważniejszego niż drobny międzynarodowy incydent.

“Czerwone gardło”

Genialny śledczy, a przy tym samotnik i alkoholik Harry Hole w trzeciej odsłonie swoich przygód przypadkowo trafia na ślad przemyconego do Norwegii karabinu snajperskiego marki Märklin. Dochodzenie prowadzi go w niebezpieczne kręgi neofaszystów. Czy może być przypadkiem, że starego hitlerowca znaleziono z poderżniętym gardłem właśnie w pobliżu miejsca, gdzie zbierają się neonaziści? Komisarz zaczyna podejrzewać, że ta sprawa sięga czasów II wojny światowej. Morderca wydaje się być jednak nieuchwytny i ciągle o krok przed Holem.

“Trzeci klucz”

Młoda kasjerka zostaje z zimną krwią zamordowana przez bezwzględnego przestępcę. W norweskich mediach chętnie pisze się o tajemniczym Ekspedytorze, który napada na banki. By rozwiązać tą zagadkę, do akcji wkraczają komisarz Harry Hole oraz jego nowa partnerka. Choć śledztwo zatacza coraz szersze kręgi, w Oslo wciąż giną ludzie, a mieszkańcy miasta zaczynają się bać. Hole ma do tego na głowie prywatne śledztwo w sprawie śmierci pewnej ekstrawaganckiej cygańskiej artystki, a przy tym swojej byłej kochanki, Anny. Szantażowany policjant ze śledczego zmienia się w podejrzanego, a policja zaczyna kołatać do jego drzwi.

“Pentagram”

W piątej części cyklu o Harrym Hole policjant otrzymuje wypowiedzenie po kolejnej wpadce alkoholowej. Zostaje jednak jeszcze włączony do jednego śledztwa z racji na okres urlopowy i braki kadrowe. Prowadzi je Tom Waaler, którego Hole podejrzewa o związek ze śmiercią Ellen Gjelten, koleżanki-policjantki, ale brak mu dowodów. Komisarz tropi seryjnego mordercę, który odcina swoim ofiarom palce u rąk, a na miejscu zbrodni zawsze zostawia pentagram.

“Wybawiciel”

W kolejnej z książek o Harrym Hole Oslo zasypane jest śniegiem, a bohater ściga nieuchwytnego dotąd płatnego zabójcę, który pochodzi z byłej Jugosławii. By go dopaść, wchodzi w środowiska narkomanów, dewiantów, a także czekających na nowego zbawiciela członków Armii Zbawienia. Ci czekają bowiem na wyzwolenie z więzów i wolność - nawet jeśli jedynym środkiem do niej byłaby śmierć.

“Pierwszy śnieg”

W listopadzie w Oslo spada pierwszy śnieg, więc Birte Becker po powrocie z pracy podziwia z zachwytem bałwana, jakiego w ogrodzie zbudowali jej syn i mąż. Tyle że śnieżna rzeźba nie jest ich dziełem - w dodatku, kiedy stanąć w oknie, bałwan patrzy prosto na nich i ich obserwuje. Równocześnie Harry Hole otrzymuje anonim, podpisany ni mniej, ni więcej tylko “Bałwan”. W tym feralnym roku pierwszymi oznakami zimy w Norwegii stają się niestety informacje o kolejnym morderstwie. W każdym z ostatnich przypadków ofiarą była zamężna kobieta, a w okolicy miejsca zbrodni pojawia się śnieżny bałwan. Wygląda na to, że Harry Hole musi dopaść kolejnego seryjnego mordercę.

“Pancerne serce”

W ósmym tomie serii autorstwa Jo Nesbø po rozwiązaniu sprawy Bałwana i koszmarnych konsekwencjach, jakie w związku z tym dotknęły jego najbliższych, komisarz Hole rzuca pracę i wyrusza do Hongkongu. Żyje tam z dnia na dzień, dotykając kolejnych głębin dna i szukając zapomnienia w hazardzie oraz opium. Tymczasem mimo wszystko życie toczy się dalej, a w Oslo zostają znalezione ciała dwóch młodych kobiet. Podobny sposób, w jaki zginęły sugeruje tego samego mordercę - obydwie ofiary mają w ustach dwadzieścia cztery rany powstałe po nieznanym narzędziu zbrodni. Szef Wydziału Zabójstw decyduje się sięgnąć do człowieka, który specjalizuje się w takich dochodzeniach - Harry’ego Hole’a. Kiedy niedługo ginie parlamentarzystka Marit Olsen okazuje się, że lista ofiar jeszcze nie jest zamknięta, a ślady prowadzą do położonego na odludziu górskiego schroniska.

“Upiory”

Tajemniczy Dubaj rządzi rynkiem narkotykowym w Oslo. Pewnego dnia wydarza się zabójstwo, które nie przyciąga niczyjej uwagi - młody, zdesperowany heroinista próbuje odebrać narkotyk innemu i zostaje zastrzelony. Domniemany sprawca zostaje natychmiast aresztowany i tylko Harry Hole uważa, że oskarżono nie tego człowieka, co trzeba. Stara się więc ze wszystkich sił wznowić śledztwo, by dojść do prawdy.

“Policja”

Szef policji zostaje znaleziony martwy w miejscu, gdzie dawno temu popełniono zbrodnię, którą się zajmował, lecz nie zdołał rozwikłać. Przypadek? Kiedy w kolejnych miesiącach to samo przytrafia się dwóm innym funkcjonariuszom, sprawa wydaje się oczywista. Schemat działania mordercy jest jasny - giną ci policjanci, którzy mieli na swoich kontach nierozwiązane sprawy w przeszłości. Na miejscu każdej z tych zbrodni brakuje śladów, a najlepszy śledczy właśnie odszedł z Wydziału Zabójstw. Równocześnie w szpitalu w śpiączce leży pewien ciężko ranny mężczyzna o nieujawnionej tożsamości, dzień i noc pilnowany przez sztab policjantów… Wszystko wyjaśni się w kolejnej odsłonie serii o Harrym Hole.

“Pragnienie”

Kobieta umówiła się na randkę przez internet i niestety zostaje znaleziona martwa. Ślady na jej ciele wskazują na wyjątkową bezwzględność zabójcy. Media i społeczeństwo wywierają ogromną presję na rozwiązanie tej sprawy, więc policja zwraca się o pomoc do Harry’ego Hole’a. Ten decyduje się zająć sprawą dopiero wtedy, gdy zaczyna dostrzegać związki tego śledztwa z nierozwiązaną przez niego sprawą z przeszłości.

“Nóż”

Ostatnia część cyklu o komisarzu Harrym Hole - serię zamyka dwunasty tom, w którym policjant znajduje się w punkcie wyjścia. Rakel wyrzuciła go z domu, znów mieszka przy Sofies Gate i pije na umór. Kiedy pewnego dnia budzi się z niemiłosiernie ogromnym kacem, na dłoniach i ubraniu ze zdumieniem odkrywa ślady krwi. Hole nie pamięta nic z tego, co wydarzyło się poprzedniej nocy - i choć widział w swoim życiu już bardzo wiele, nawet on nie jest gotowy na to, co nadchodzi. Czekają na niego stary, śmiertelny wróg oraz osobiste piekło…

Harry Hole - cykl książek w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was wszystkie tomy pełnej zbrodni i napięcia serii o Harrym Hole - cyklu autorstwa Jo Nesbø. “Nóż”, “Karaluchy”, “Pierwszy śnieg” czy “Upiory”, a także inne powieści tego autora, takie jak "Zemsta" czy “Łowcy głów” znajdziecie tutaj jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.