Akcja Czytaj na okrągło

Seria z Jakubem Mortką Powieść obyczajowa

Cykl autorstwa Wojciecha Chmielarza z Jakubem Mortką w roli głównej to seria powieści kryminalnych, opowiadających losy tytułowego, warszawskiego komisarza, którego specjalnością są zabójstwa. On sam nie jest ideałem, a po raz pierwszy czytelnik spotyka go, gdy znajduje się w stanie bliskim załamania. Mortka, gdy tylko dostanie szansę, potrafi być bezgranicznie zaangażowany w swoją pracę. Z drugiej strony, na jego stan psychiczny silnie wpływają osobiste porażki. Historia jego życia rozwija się w kolejnych tomach równolegle do pojawiających się zagadek kryminalnych, z którymi komisarz ma do czynienia. Seria powieści o Jakubie Mortce to nie tylko pełne niuansów zagadki związane z tajemniczymi zabójstwami, ale także sposób na wejście do bardzo realnego świata warszawskich policjantów. Na ten cykl autorstwa Chmielarza składa się sześć powieści: “Podpalacz”, “Farma lalek”, “Przejęcie”, “Osiedle marzeń”, “Cienie” oraz “Długa noc”.

Wojciech Chmielarz - mistrz polskich kryminałów

Wojciech Chmielarz jest pisarzem i dziennikarzem pochodzącym z Gliwic, uhonorowanym za powieść “Przejęcie” Nagrodą Wielkiego Kalibru, najważniejszym polskim wyróżnieniem przyznawanym za najlepszy kryminał roku. Zadebiutował w 2012 roku pierwszą książką z serii o Jakubie Mortce, zatytułowaną “Podpalacz”. Dużą popularność, także poza kręgami miłośników literackich kryminałów, przyniosła Chmielarzowi ekranizacja jego powieści “Żmijowisko”, która powstała na zamówienie Canal+ w 2019 roku. Ta niewchodząca w żaden cykl, autonomiczna historia tajemniczego zniknięcia dziewczynki podczas urlopu w tytułowym Żmijowisku pojawiła się na małych ekranach w formie siedmioodcinkowego serialu. Główne role zagrali w nim Paweł Domagała, Agnieszka Żulewska, Cezary Pazura, Piotr Stramowski oraz Wojciech Zieliński. Chmielarz był także uczestnikiem multimedialnego eksperymentu literackiego “Opowiem ci o zbrodni”. Najpopularniejsi polscy twórcy kryminałów stworzyli w jego ramach antologię opowiadań opartych na prawdziwych zbrodniach, jakie miały miejsce w ostatnich kilkudziesięciu latach, a także zrelacjonowali swoje przygotowania do pracy przy opisywaniu takich wydarzeń. Oprócz książki, na antenie Crime+ Investigation, ukazał się także program telewizyjny.

Cykl o Jakubie Mortce - kolejność czytania

Książki z serii o Jakubie Mortce zostały wydane przez dwa polskie Wydawnictwa - Czarne oraz Marginesy. Przedstawiona poniżej kolejność, kluczowa przede wszystkim dla prawidłowego zrozumienia historii samego komisarza, jest zgodna z chronologią wydawania poszczególnych tomów oraz kolejnością rozgrywających się w nich wydarzeń.

“Podpalacz”

W pierwszym tomie serii, w którym spotykamy komisarza Jakuba Mortkę, do zagadkowych wydarzeń, jakimi musi zająć się policjant dochodzi w willi na warszawskim Ursynowie. Wybuchł tam pożar, w którym zginął biznesmen, a jego żona celebrytka jest ciężko poparzona. Początkowo nie wygląda to na sprawę, w której potrzebne byłoby kryminalne śledztwo. Jednak już po jakimś czasie włączony zostaje w nią Jakub Mortka, członek prestiżowej komórki policyjnej, w której praca potrafi niestety także doszczętnie zniszczyć życie prywatne. Trudne relacje komisarza z własną żoną jeszcze się pogarszają, gdy sprawa pożaru staje się coraz bardziej zagmatwana, dochodzenie się przedłuża, a kolejna tragedia wisi w powietrzu …

“Farma lalek”

W Krotowicach, miasteczku zagubionym w Karkonoszach, dochodzi do tragedii. Jedenastoletnia Marta nie wraca do domu na noc. Zaalarmowana przez rodziców policja prowadzi poszukiwania i dość sprawnie znajduje pedofila, który przyznaje się do gwałtu i zabójstwa dziewczyny. Ta nieprzyjemna sprawa wydaje się być szybko rozwiązana - jednak okazuje się, że lokalne stare sztolnie, wyrobiska korytarzowe, kryją niejedną tajemnicę. Mortka miał w zasadzie odpoczywać na swoim stażu w Krotowicach, by móc na nowo przemyśleć własne życia. Nie jest mu to jednak dane - musi ruszyć śladem makabrycznych zbrodni, by powstrzymać największe okrucieństwo, jakie dotychczas napotkał.

“Przejęcie”

Trzeci tom serii o Jakubie Mortce przyniósł Wojciechowi Chmielarzowi Nagrodę Wielkiego Kalibru. To historia grupy Polaków, którzy zostali wybrani do reklamy Coca-Coli i dzięki temu pojechali spędzić wakacje życia w luksusowym hotelu nad oceanem, w samym środku upalnego lata, w Kolumbii. Beztroska przygoda zamienia się w piekło, gdy turyści dostają od Kolumbijczyków propozycję nie do odrzucenia, przez którą nie wszyscy wrócą do Polski … a tu także nie jest kolorowo. Z mostu Gdańskiego w Warszawie, w spokojny sobotni poranek zwisa ciało mężczyzny, który ma rozpruty brzuch, skrępowane ręce, a w dłoni trzyma wciąż zamknięty w skorupce orzeszek ziemny … Jakub Mortka znów wkracza do akcji.

“Osiedle marzeń”

Zamknięte, luksusowe osiedla mogą wydawać się marzeniem wielu Polaków. W jednej z takich eleganckich warszawskich enklaw, ochroniarz znajduje nad ranem zwłoki studentki. To pierwsze z serii wydarzeń, które sprawią, że życie w tym raju na ziemii zmieni się w koszmar. Jakub Mortka wkracza do miniaturowego świata, w którym skondensowane na małym obszarze gniotą się i przepychają: polityka, mafia, seks, narkotyki, ambicje, tajemnice i marzenia, które czasem skutkują koszmarnymi zabójstwami … Mortka nie jest tu sam - towarzyszy mu aspirantka Suchocka, sama nie pozbawiona sekretów.

“Cienie”

W piątym tomie serii kryminałów Wojciecha Chmielarza spotykamy komisarza Jakuba Mortkę w Milanówku. Zginęły tam córka i konkubina słynnego gangstera, zastrzelone z broni podkomisarza Kochana, ten zaś zniknął. W końcu mężczyzna dzwoni jednak do Mortki i błaga go o pomoc, twierdzi bowiem, że ktoś wrabia go w zbrodnię. Tymczasem aspirantka Suchocka próbuje rozwiązać tajemnicę nagrania z ukrytej kamery, na którym widać kilku mężczyzn gwałcących młodego chłopaka. W kilku z nich rozpoznaje wysoko postawionych polityków i dobrze wie, że gdy tylko ujawni nagranie, ci wszystkiego się wyprą. Ponieważ chłopak popełnił samobójstwo, ma komu zidentyfikować sprawców. Mortka i Sucha łączą siły, by pomóc sobie nawzajem - nawet nie podejrzewają, jak bardzo ich śledztwa się zazębiają, i w jak wielkiego zagrożenia obliczu staną …

“Długa noc”

Szósta, jak dotychczas ostatnia część cyklu o Jakubie Mortce, rozpoczyna się podczas jednej z długich, jesiennych nocy. Do Komendy Stołecznej Policji przychodzi mężczyzna, by zostać ponownie przesłuchany jako świadek w sprawie zabójstwa. Czy kolejne spotkania ujawnią, co dotychczas zataił i dlaczego? W tym samym czasie na ulicę wychodzi młoda kobieta, by po raz pierwszy w życiu w ten sposób zarobić na swoje utrzymanie. Jest spięta i waha się, ale bardzo potrzebuje pieniędzy dla małego syna. Kogo spotka? Po Warszawie krąży mężczyzna w białym terenowym samochodzie, który wie, że to jego ostatnia noc na wolności. Chce więc wykorzystać ją, jak tylko się da i zabić tyle osób, ile tylko możliwe. Do tego Jakub Mortka staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu, w którym stawką jest ocalenie najbliższych mu osób. To będzie naprawdę długa noc.

Książki o Jakubie Mortce w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was wszystkie tomy serii powieści kryminalnych Wojciecha Chmielarza z Jakubem Mortką w roli głównej. Znajdziecie je u nas jako ebooki oraz audiobooki.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego