Cykl Kroniki Diuny Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Cykl Kroniki Diuny Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

"Diuna" to jedna z najważniejszych serii science fiction w historii literatury oraz najpopularniejszy cykl Franka Herberta. Książki Kroniki Diuny są określane mianem arcydzieła literatury SF i oszałamiającym połączeniem przygody, mistycyzmu, polityki i ekologii. Pierwszy tom pt. „Diuna” miał swoją premierę w 1965 roku.

Uniwersum Diuny jest pełne odniesień do kultury i mitologii, a wpływ filozofii Wschodu i islamu szczególnie widać w warstwie opisowej ludów zamieszkujących pustkowia Arrakis.

Herbert jest autorem sześciu tomów – „Diuna”, „Mesjasz Diuny”, „Dzieci Diuny”, „Bóg Imperator Diuny”, „Heretycy Diuny” oraz „Diuna: Kapitularz” – a po jego śmierci schedę przejęli jego syn Brian Herbert i Kevin J. Anderson

Frank Herbert – kultowy amerykański pisarz science fiction

Frank Herbert to jeden z najpopularniejszych pisarzy science fiction na świecie. Amerykański pisarz jest znany przede wszystkim z kultowej serii „Kroniki Diuny”, która wyróżniona została wieloma prestiżowymi nagrodami literackimi.

Herbert przyszedł na świat w 1920 roku w Tacoma. Podczas II wojny światowej działał w marynarce wojennej jako fotograf. Po zakończeniu wojny podjął studia na University of Washington, gdzie studiował kreatywne pisanie.

Autor podejmował wiele ciekawych zawodów, pracował m.in. jako operator telewizyjny, poławiacz małży, fotograf, komentator radiowy, degustator win, reporter i redaktor gazet. Pierwsze teksty z gatunku science fiction zaczął publikować na początku lat 50. Zaistniał w 1956 po wydaniu powieści „Dragon in the Sea”. Następną powieścią w jego dorobku literackim była już kultowa „Diuna”.

W powieściach Herberta pojawia się wiele wątków z dziedziny ekologii, filozofii, teologii, ekonomii oraz psychologii. Autor jest powszechnie uznawany za jednego z pionierów światowej fantastyki. Co ciekawe, autor „Diuny” został doceniony już za życia, pomimo tego, że gatunek science fiction nie cieszył się taką popularnością, jak współcześnie. Twórczość Herberta skupia się bardziej na przyszłości człowieka niż konstruowanych przez niego nowych technologiach.

Jak czytać serię Kroniki Diuny Franka Herberta?

Książki Kroniki Diuny Franka Herberta warto czytać w kolejności wydania – od „Diuny”, po „Kapitularz Diuną”. Serię Herberta można uzupełnić książkami pisanymi przez jego syna Briana Herberta i Kevina J. Andersona, którzy po śmierci pisarza, na podstawie jego notatek i fragmentów kolejnych powieści, kontynuowali cykl. Tytuły jakie wyszły spod pióra kontynuatorów to „Dżihad Butleriański”, „Krucjata przeciw maszynom”, „Bitwa pod Corrinem”, „Mesjasz Diuny”, „Nawigatorzy Diuny”, „Łowcy Diuny”, „Czerwie Diuny”, „Droga do Diuny”, „Mentaci Diuny”, „Paul z Diuny”, „Wichry Diuny” oraz „Zgromadzenie żeńskie z Diuny”. Dzięki temu czytelnik będzie mógł poznać pełen obraz uniwersum Diuny.

Drugim kluczem może być chronologia wydarzeń rozgrywających się w serii.

Diuna

Akcja powieści „Diuna” rozpoczyna się na tytułowej pustynnej planecie zwanej także Arrakis. Jest to jedyne we wszechświecie źródło melanżu, który wytwarzany jest przez żyjące na pustyni czerwie. Na rozkaz Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, śmiertelni wrogowie panujących na niej dotychczas Harkonnenów. Wygrana jest jednak pozorna, a przejęcie Diuny ukartowano. W odpowiedzi na atak, dziedzic rodu Atrydów, Paul Muad’Dib staje na czele rdzennych mieszkańców planety i sięga po tron.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo. Odniosła również gigantyczny sukces komercyjny – została sprzedana na całym świecie w nakładzie przekraczającym 20 milionów egzemplarzy. W 1987 roku w głosowaniu czytelników czasopisma Locus została wybrana najlepszą powieścią science fiction wszech czasów. Więcej o „Diunie”, kulisach jej powstania, „prawdziwych” Atrydach i inspiracjach Franka Herberta przeczytacie na naszym blogu.

Mesjasz Diuny

Drugi tom Kronik Diuny to „Mesjasz Diuny”. Fremeni pokonali Harkonnenów i imperialnych sardaukarów. Paul Atryda poślubił księżniczkę Irulanę i zasiadł na tronie Imperium. Pustynna Arrakis, czyli Diuna, stała się stolicą wszechświata. Tymczasem stare ośrodki władzy zawiązują spisek przeciw nowemu Imperatorowi. Paul Muad’Dib wpada w śmiertelną pułapkę.

Dzieci Diuny

W "Dzieciach Diuny" śledzimy losy pozbawionego przed dziewięcioma laty wzroku Muad’Diba, który ruszył samotnie na pustynię na spotkanie z Szej-huludem. W tym czasie Imperium władała jego siostra Alia. Na drodze opętanej władczyni wciąż jednak stoją prawowici następcy Paula – Leto i Ganima. Dzieci są zagrożeniem dla całego rodu Corrinów. Bliźniaki podejmują dramatyczną walkę na kilku frontach. Tymczasem na pustynnej planecie Arrakis pojawia się charyzmatyczny niewidomy Kaznodzieja przypominający do złudzenia ich zmarłego ojca.

Bóg Imperator Diuny

W kolejnej części kultowej serii zaliczanej do literatury science fiction - "Bóg Imperator Diuny", Leto II, pokonuje Alię, podporządkowuje sobie snujący wieczne intrygi ród Corrinów i obejmuje rządy w Imperium. Niestety, wydaje się że prawie cztery tysiące lat narzuconego spokoju niczego nie zmieniło. Kontrolowani groźbą odcięcia do dostaw melanżu Bene Gesserit, Tleilaxanie, Ixanie i Gildia Kosmiczna są gotowi na wszystko, byle tylko pozbyć się człowieka-czerwia. Syn owianego legendą Muad’Diba staje w obliczu jednego z najbardziej diabolicznych spisków w historii.

Heretycy Diuny

Od czasu śmierci Boga Imperatora we wszechświecie zaszedł ogrom zmian. Jednak Tleilaxanie, Ixanie i Bene Gesserit wciąż stoją na scenie, a nieżyjący Leto II wciąż kładzie się cieniem na ich przeszłości. Walcząc o supremację, a jednocześnie starając się za wszelką cenę ocalić zgromadzenie przed napływającymi z Rozproszenia dostojnymi matronami, Bene Gesserit układają przebiegły plan. W jego centrum tkwią kolejny ghola Duncana Idaho i żyjąca na Rakis dziewczyna. Dziewczyna, która rozkazuje czerwiom.

Kapitularz Diuną

Cykl Kroniki Diuny Franka Herberta zamyka „Kapitularz Diuną”. W szóstym tomie serii tytułowy kapitularz przechodzi transformację. W jej wyniku Bene Gesserit chcą wznowić zbiory melanżu i tym samym zdobyć dominację we wszechświecie.

Tymczasem dostojne matrony zaciskają pętlę wokół głównej siedziby zgromadzenia. Matka przełożona Darwi Odrade, dręczona wizjami własnej śmierci, robi wszystko, by ocalić siostry. Aby tego dokonać, kładzie na szali swe ostatnie atuty: gholę baszara Tega, byłą dostojną matronę Murbellę oraz obdarzonego niezwykłymi zdolnościami Duncana Idaho.

Diuna – filmowa ekranizacja

Powieść „Diuna” Franka Herberta doczekała się kilku ekranizacji. Pierwsza z nich miała swoją premierę w 1984 roku, a za jej reżyserię odpowiadał David Lynch. Mimo tego, że pracy nad produkcją podjął się wybitny twórca znany m.in. z „Miasteczka Twin Peaks”, „Zaginionej autostrady” czy „Głowy do wycierana”, film nie odniósł finansowego sukcesu. Sam reżyser podobno ocenia go jako jedyną porażkę w swojej karierze.

Na najnowszą ekranizację „Diuny” składają się dwa filmy – z 2021 oraz 2024 roku. Oba wyreżyserował Denis Villeneuve, a muzykę do nich skomponował Hans Zimmer. Pierwsza część ekranizacji „Diuny” spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, zarówno przez krytyków, jak i widzów. Druga część powtórzyła sukces pierwszej – produkcja Villeneuve’a zwróciła koszt w jeden weekend osiągając rekordowe wyniki w kinach na całym świecie.

Seria Kroniki Diuny Franka Herberta w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink czekają na Was wszystkie tomy składające się na cykl Kroniki Diuny Franka Herberta, zarówno w wersji elektronicznej (ebook/audiobook), jak i papierowej.