Seria Opowieści z Narnii Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Seria Opowieści z Narnii Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Seria “Opowieści z Narnii” autorstwa C.S. Lewisa to cykl powieści fantasy, uważany za klasyczną pozycję literatury dziecięcej oraz jedno z najlepszych, jak również najważniejszych dzieł tego pisarza. Został napisany na przełomie lat 40. oraz 50. XX wieku i dotychczas przetłumaczony na ponad czterdzieści języków. Na całym świecie książki “Opowieści z Narnii” sprzedały się w ponad stu dwudziestu milionach egzemplarzy. Seria ta była także wielokrotnie adaptowana, zarówno na dużym, jak i małym ekranie, w rozgłośniach radiowych, a także na deskach licznych teatrów. Najnowsze ekranizacje powstały na podstawie pierwszych części cyklu: “Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa”, “Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” (tytułową rolę zagrał Ben Barnes) oraz “Opowieści z Narnii: Podróż Wędrowca do Świtu”.

Cykl “Opowieści z Narnii” opowiada o przygodach grupy dzieci, które odkrywają wejście do magicznego, alternatywnego świata, w którym zwierzęta mówią, a magia jest czymś codziennym. Powieści te dotyczą w dużej mierze wątku zmagań dobra ze złem - kolejne postaci przenoszą się do Narnii, by wspomóc Lwa Aslana w różnych trwających w tej krainie wojnach i kryzysach.

C. S. Lewis - wykładowca i teolog

C.S. Lewis, a właściwie Clive Staples Lewis, był brytyjskim pisarzem, filozofem, filologiem, a także świeckim teologiem. Oprócz cyklu “Opowieści z Narnii” znany jest jako autor wielu prac na temat literatury średniowiecznej, tekstów krytycznoliterackich, a także pism dotyczących apologetyki chrześcijańskiej. Wiele motywów zaczerpniętych z tego systemu religijnego znaleźć można w książkach składających się na “Opowieści z Narnii”, są tam jednak także liczne postaci i wątki obecne w mitologii greckiej i rzymskiej, jak również w tradycyjnych baśniach brytyjskich i irlandzkich, odpowiadając szerokiej wiedzy, jaką posiadał w tym zakresie C. S. Lewis. Pisarz był jednym z najbliższych przyjaciół J. R. R. Tolkiena - razem wykładali na wydziale literatury angielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim i należeli do literackiej grupy Inklingów, spotykających się w brytyjskich pubach w latach 30. i 40. XX wieku.

Ile jest części serii “Opowieści z Narnii”?

Z racji tego, że w prawie każdej książce składającej się na cykl “Opowieści z Narnii” występują inni główni bohaterowie, można się zastanawiać, ile jest części tej serii? Przyjemna lektura dzieła C. S. Lewisa będzie także satysfakcjonująco długa - “Opowieści z Narnii” składają się bowiem z siedmiu książek. Rozpocząć ją należy od tomu Lew, czarownica i stara szafa, w którym po raz pierwszy bohaterom udaje się przedostać do magicznej krainy, w której nie tylko odkrywają swoje wady i zalety, ale także uczą się współpracy, by wspomóc Lwa Aslana w niekończącej się walce dobra ze złem. W ramach kolejnych książek do Narnii wkraczają stopniowo nowi bohaterowie, mierząc się z nieznanymi dotąd przeciwnościami. Warto wspomnieć, że powieści składające się na serię “Opowieści z Narnii” były tworzone w innej kolejności, niż zostały wydane, jak również w odmiennej od chronologii w świecie przedstawionym. Poniższa kolejność odpowiada kolejnym latom, w jakich książki były pierwotnie wydawane.

“Lew, czarownica i stara szafa” (1950)

W pierwszym wydanym tomieOpowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" poznajemy czwórkę rodzeństwa: Piotra, Zuzannę, Edmunda oraz Łucję Pevensie, którzy na czas wojny zostają umieszczeni w domu profesora Kirke’a. To tam, w czasie zabawy w chowanego, znajdują szafę, która przenosi ich do Narnii. Pełna mówiących ludzkim głosem zwierząt i magii kraina jest jednak niepokojąco cicha, a do tego skuta lodem. To wszystko sprawka Białej Czarownicy, która zawładnęła Narnią i od stu lat utrzymuje ją w stanie wiecznej zimy. Rodzeństwo postanawia pomóc uratować to niezwykłe miejsce i przywrócić mu radość oraz ciepło. Najpierw jednak muszą pomóc Aslanowi ocalić Edmunda z rąk Czarownicy.

“Książe Kaspian” (1951)

W kolejnej książce z cyklu “Opowieści z Narnii”,Książe Kaspian, rodzeństwo Pevensie powraca do magicznej krainy - przywołuje ich tam róg Zuzanny, który otrzymała podczas poprzedniej wizyty w Narnii, a którego odważył się użyć w nagłej potrzebie tytułowy Kaspian. Narnię trawi wojna domowa - książę musi uciekać i skrywa się przed swoim wujem Mirazem, który uzurpuje sobie należny Kaspianowi tron. Rodzeństwo zjawia się na wezwanie chłopca i wraz z innymi Narnijczykami, a ostatecznie samym Aslanem, udaje im się wywalczyć tron dla jego prawowitego władcy.

“Podróż Wędrowca do Świtu” (1952)

W trzecim tomie, Podróży Wędrowca do Świtu, do Narnii wracają jedynie Łucja i Edmund Pevensie - nie są jednak sami, towarzyszy im bowiem pedantyczny oraz niezbyt sympatyczny kuzyn, Eustachy Scrubb. Znów przywołani w momencie potrzeby, dołączają do wyprawy Kaspiana, która ma na celu odnaleźć siedmiu lordów wygnanych z krainy w czasach rządów Miraza. Niebezpieczna podróż morska żaglowcem “Wędrowiec do Świtu” okazuje się być znacznie bardziej pełna niebezpieczeństw niż się spodziewali.

“Srebrne krzesło” (1953)

Czwarta książka z serii “Opowieści z Narnii”, czyli Srebrne krzesło, jest równocześnie pierwszą, w której bohaterami nie jest żadne z rodzeństwa Pevensie. Aslan przywołuje bowiem do Narnii nie kogo innego jak Eustachego, a wraz z nim przybywa jego koleżanka z klasy Julia Pole. Gdy pojawiają się w magicznej krainie, okazuje się, że muszą pomóc odnaleźć księcia Riliana, syna Kaspiana, którego porwano dziesięć lat wcześniej. By to uczynić, otrzymują cztery znaki, które prowadzą ich przez pełną niebezpieczeństw wyprawę do miejsca, w którym Rilian jest wbrew swojej woli przetrzymywany pod urokiem Zielonej Czarownicy.

“Koń i jego chłopiec” (1954)

W piątej części cyklu “Opowieści z Narnii” akcja przenosi się w czasy, gdy Narnią rządziło rodzeństwo Pevensie, a więc okresu, który zaczyna się i kończy w ostatnim rozdziale książki “Lew, czarownica i stara szafa”. “Koń i jego chłopiec” to historia o niezwykłym mówiącym koniu Bree oraz młodym chłopcu Szaście, którzy są niewolnikami w Kalormenie. Po przypadkowym spotkaniu Bree i Szasta postanawiają razem uciec i udać się do Narnii. Podczas swojej podróży odkrywają planowany napad Kalormeńczyków na Archlandię i postanawiają dotrzeć tam przed wojskiem, by ostrzec króla. Po ciężkiej bitwie Szasta dowiaduje się, że jest porwanym w dzieciństwie następcą tronu Archelandii.

“Siostrzeniec czarodzieja” (1955)

Przedostatnia książka z serii, czyli Siostrzeniec czarodzieja, przenosi nas w czasy początków historii tej krainy. Dowiadujemy się, jak Aslan stworzył Narnię i jak udało się przedostać do niej złu. Bohaterami są Digory Kirke i jego przyjaciółka Polly Plummer, którzy eksperymentują z magicznymi pierścieniami wujka Digory’ego i przypadkiem dostają się do Narnii. Spotykają tam Jadis, przyszłą Białą Czarownicę, a także są świadkami stworzenia świata przez Aslana.

“Ostatnia bitwa” (1956)

Po raz ostatni spotykamy się z Narnią wraz z Eustachym i Julią, którzy powracają, by uwolnić krainę od Krętacza - małpy, która przekonała osła Łamigłówka, by ten odgrywał rolę Aslana. W decydującym boju stają naprzeciw siebie ostatni władca Narnii, Tirian oraz Krętacz. Narnia okazuje się być rajem - nie tylko dla Narnijczyków, ale także dla mieszkańców naszego, ludzkiego świata. Na "Ostatniej bitwie" kończy się przygoda z tą niesamowitą serią

“Opowieści z Narnii” C. S. Lewisa w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku znajdziecie wszystkie książki składające się na serię “Opowieści z Narnii” w każdym dostępnym formacie - ebooków, audiobooków i książek papierowych.