Seria Północna Droga Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Seria Północna Droga Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Cykl “Północna droga” to epicka seria powieści autorstwa Elżbiety Cherezińskiej, która rozgrywa się w świecie wikingów i nordyckiej mitologii. Akcja ma miejsce w Norwegii na przełomie X i XI wieku - jest zogniskowana wokół losów dwóch sąsiadujących ze sobą rodów w chwili, gdy w ich świat wdziera się chrześcijaństwo. Narratorką pierwszego tomu, “Saga Sigrun”, jest tytułowa żona jarla. W kolejnej części, “Ja jestem Halderd”, poznajemy świat z perspektywy wdowy po jarlu, a w trzeciej - “Pasja według Einara” - narratorem jest syn dawnego kapłana królów. Ostatni tom, “Trzy młode pieśni”, składa się z opowieści snutych przez troje kolejnych bohaterów. Dzieło Elżbiety Cherezińskiej to pełna miłości i pasji saga o bohaterstwie i wyzwaniach, z jakimi mierzy się społeczność wikingów.

Co pisze Elżbieta Cherezińska? Wśród powieści historycznych

Elżbieta Cherezińska jest polską teatrolożką oraz pisarką, która specjalizuje się w powieści historycznej. Literacko debiutowała w roku 2005 książką “Z jednej strony, z drugiej strony”, napisaną wspólnie z Szawachem Weissem i będącą biografią byłego ambasadora Izraela w Polsce. Od 2008 jest związana z Wydawnictwem Zysk i S-ka, gdzie wydała między innymi dzieło “Byłam sekretarką Rumkowskiego. Dzienniki Etki Daum”. W dziele tym, w formie dziennika opartego na pamiętnikach sekretarki Chaima Mordechaja Rumkowskiego, Cherezińska opowiada o historycznych realiach łódzkiego getta. Popularność przyniosła jej jednak przede wszystkim saga “Północna droga”, której pierwszy tom ukazał się w 2009 roku. Później Cherezińska napisała także powieść o Piastach (“Gra w kości”), “Koronę śniegu i krwi”, która opowiada o XIII-wiecznej Polsce okresu rozbicia dzielnicowego (jest to równocześnie pierwsza część cyklu “Odrodzone królestwo”) oraz “Legion” - historię Brygady Świętokrzyskiej.

Północna droga - kolejność czytania

W jaki sposób czytać serię “Północna droga” Elżbiety Cherezińskiej, by poznać ją w całości? Poniżej przedstawiamy kolejność czytania tomów składających się na ten cykl o wikingach, która odpowiada chronologii wydarzeń w nich zawartych.

“Saga Sigrun”

W pierwszym tomie serii “Północna droga” narratorką opowieści jest Sigrun, żona jarla. Znajdujemy się w Norwegii na przełomie X i XI wieku, kiedy to na terenach zajmowanych przez dwa sąsiadujące, bogate rody zaczyna pojawiać się chrześcijaństwo. Dzięki Elżbiecie Cherezińskiej możemy całkowicie wniknąć w tamtejszy świat - wraz z kobietami przepowiadać przyszłość, prorokować, ale także mylić znaki. Obok nich czekać i tęsknić, a także przeżywać nieukojoną namiętność. Wypełnione codzienną pracą dni pełne są ziół, miodu i haftu, a przy tym strachu o wysłanych na wojnę synów. Dumne i harde kobiety z rodu wikingów gotowe są zmierzyć się z każdym, kto zagrozi bezpieczeństwu ich dzieci - kryją w sobie przy tym tajemnice, których nie znają nawet ich ukochani mężowie.

“Ja jestem Halderd”

Oto ona - wdowa po jarlu, potężna jak on sam, tajemnicza i nieprzenikniona Halderd. Wyniosła i samotna, pełna cierpienia, ale także zdecydowana, gdy przychodzi jej przewodzić mężczyznom. To od niej i jej decyzji zależy ich zwycięstwo lub zguba. Po tym, jak ofiarowała swoje życie jednemu z nich i przeszła przez krew na spotkanie z nowym Bogiem, Halderd czeka i toczy wewnętrzną walkę. Gotowa jest cała ofiarować się za tych, których pokochała i wybrała. Nieprzenikniona władczyni wikingów czeka w drugim tomie serii “Północna droga”.

“Pasja według Einara”

Trzeci tom serii “Północna droga” należy do Einara z Vikny, świeżo ochrzczonego wikinga. Nikt do końca nie wie, kim i jaki był. Czy rozmodlonym zdrajcą? Czy wątpiącym gończym psem Chrystusa? Mówiono, że nie znał kobiet, choć miał dziewięć matek. Znał tylko swojego ojca, pogańskiego kapłana, który nienawidził świata, a kochał życie. Gdy ten zginął, Einar sam został synem Chrysta i w zamknięciu klasztornym przechodził kolejne stopnie wtajemniczeń. Chciał żyć zgodnie z Regułą świętego Benedykta z Nursji, ale ktoś ukryty w cieniu wciąż wpływał na jego życie. Einar nie mógł odciąć się od polityki, w którą został wplątany przy urodzeniu. Rozdarty i wydany na pokuszenie wiking, zabiera nas w podróż od norweskiej Północy do arabskiego Południa z długim postojem w mroku średniowiecznego klasztoru.

“Trzy młode pieśni”

Ostatni tom serii “Północna droga” rozgrywa się w Norwegii w II połowie X wieku. Dwaj synowie ze znamienitych rodów spotykają się w młodej drużynie, a wszystkiemu przygląda się siostra jednego z nich. Razem przechodzą przez kolejne stopnie wtajemniczenia na drodze ku dorosłości. Czy świat kobiet i mężczyzn jest wspólny? Czy raczej płyną one obok siebie równolegle? Wywróżone im u poczęcia przeznaczenie zostaje wyzwane, gdy wszyscy płyną na wielką bitwę. Braterstwo, w którym jest miejsce dla siostry - oto zamykająca cykl powieści autorstwa Elżbiety Cherezińskiej historia.

Seria “Północna droga” w księgarni internetowej Woblink

Kolejne historie składające się na cykl powieści “Północna droga” Elżbiety Cherezińskiej czekają na Was na Woblink. Wydane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka tomy, a także inne opowieści o świecie wikingów znajdziecie tutaj jako audiobooki, ebooki bądź książki papierowe.