What if… Prószyński? To nie będzie kolejna komiksowa biografia wielkiego człowieka. Większość takich komiksów ma powtarzalną strukturę: rozpoczynają się scenami z dzieciństwa bohatera, przechodzą do momentu definiującego jego życie i wreszcie na końcu pochylają się nad jego dziedzictwem. Narodowe Centrum Kultury Filmowej zadało pytanie „What if…” znane wszystkim fanom komiksów Marvela? A gdyby wziąć postać Kazimierza Prószyńskiego, zapomnianego pioniera polskiej kinematogra...
„Katalog festiwalowy” to 168 stron najlepszych historii obrazkowych wybranych spośród prac nadesłanych na międzynarodowy konkurs na krótką formę komiksową towarzyszący 31. Międzynarodowemu Festiwalowi Komiksu i Gier w Łodzi. Zróżnicowana technika i różnorodna tematyka opowieści sprawiają, że w tym zbiorze polskich i zagranicznych opowieści każdy miłośnik komiksu znajdzie coś dla siebie.
Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.