Poza tym w numerze sprawdzamy również, ile jest prawdy w opowieściach o rychłym końcu systemu emerytalnego w Polsce. Zaglądamy do zachodniego sąsiada, by zrozumieć, jakie są źródła końca ery stabilności politycznej Niemiec. Poznajemy historię Jodie Foster, outsiderki z Hollywood, o drodze do życia na własnych zasadach. Razem z Izabelą Dłużyk, wyróżnioną przez BBC dokumentalistką dźwięków, ruszamy w dźwiękową podróż po świecie. A pod choinkę – opowiadanie Łukasza Orbitowskiego...
Waszej uwadze polecamy szczególnie:– rozmowę Magdaleny Kicińskiej z Wilhelmem Sasnalem;– podróż Mirosława Wlekłego śladami Pabla Escobara;– reportaż Artura Domosławskiego o braku wody w Chile;– portret biolożki Małgorzaty Żernickiej-Goetz pióra Julii Lachowicz.Spis treści: Magdalena Kicińska – Kotwice – Od redakcji Karolina Lewestam – Po piśmie – Rozmowy z K.Jan Kochanowski/Grzegorz Uzdański – Na Pismo Jonas Bendiksen – W kadrze: Prawda czy fałszLauren Groff – Sunla...
Poza tym rozmawiamy o końcu świata z najmłodszą laureatką Nagrody Bookera, tropimy wpływy psychoanalizy na wolnorynkową ekonomię i zastanawiamy się nad źródłami przemęczenia pracowników kultury. Wracamy też do Ukrainy, aby przedstawić historie tych, po których przyszła wojna, oraz do uchodźców z Bliskiego Wschodu, których wędrówka nadal trwa.W najnowszym wydaniu polecamy również:– felieton Magdaleny Bigaj o papierach wartościowych i smogu informacyjnym,– wiersz...
Poza tym, w numerze opisujemy, jak pulsuje życie polityczne w USA, zastanawiamy się, gdzie i jak będą mieszkać seniorzy i seniorki, wracamy do tematu narodowych traum, a także pytamy filozofa o sekret dobrego życia.W najnowszym wydaniu polecamy również:– fotoreportaż Marka M. Berezowskiego o zwierzętach dotkniętych wojną w Ukrainie,– wiersze Sary Szamot i Krystyny Dąbrowskiej, – najnowsze opowiadanie Leny Szuster, – apteczkę brytyjskiego muzyka, Jona Hopkinsa....
W wydaniu specjalnym polecamy również:– studium Marii Hawranek, w którym kreśli psychologiczny portret Polski i Polaków,– esej, w którym Manvir Singh, zastanawia się, dlaczego utożsamiamy się z terapeutycznymi etykietkami,– szkic Katarzyny Belczyk znanej jako Potato Face,– najnowsze opowiadanie Agnieszki Jelonek.
W najnowszym wydaniu polecamy również:– esej Marty Klimowicz, która szuka kobiet w nowych technologiach,– rozmowę Katarzyny Kazimierowskiej z Julią Krysztofiak-Szopą o tym, czy szkoła wspiera zdolne dzieci,– opowiadanie Łukasza Krukowskiego, – apteczkę frontmanki zespołu The Kills, Alison Mosshart.
Pismo. Magazyn Opinii. Wydanie Specjalne „Wokół Podróży” Katarzyna Kazimierowska – W drogę! – Od redakcji Małgorzata Adamczyk – Pocztówka z Polski – W Kadrze Aleksandra Zielińska – Wszystko jest w porządkuEwa Pluta – Nowe krajoznawstwo: kibicować gorszym Marek Szymaniak – Wolność dwóch kółekAdam Robiński – Z Pismem u… Profesora Marka Lewandowskiego, antarktycznego Marsjanina Julia Lachowicz-Nowińska – Jednoosobowa niebieska strefa. Portret Elżbiety Dz...
W najnowszym wydaniu polecamy również:portret Geoffreya Hintona, ojca chrzestnego AI, który obawia się własnego dzieła,fragment najnowszej powieści Caleba Azumaha Nelsona,opowiadanie zdobywczyni Nagrody Literackiej GDYNIA, Małgorzaty Żarów, cykl W Ramach Pisma, w którym Zofia Płoska-Czartoryska pisze o artystce wizualnej Gülsün Karamustafie.
W najnowszym wydaniu polecamy również:esej Adrienne Rich o pierwszej intymnej relacji w naszym życiu,historię osobistą Hanki Grupińskiej o może ostatnim spotkaniu z przyjaciółką,fragment najnowszej powieści Łukasza Barysa i opowiadanie Wojciecha Bonowicza,wiersze autorów i autorek nominowanych do Nagrody Europejskiego Poety Wolności.
W najnowszym wydaniu polecamy również:esej Cathy Park Hong, w którym wyjaśnia, jak wygląda rasizm wobec mniejszości azjatyckich,fotoreportaż o migrantach z Syrii autorstwa Karola Grygoruka i Anny Alboth, fragment najnowszej powieści Ali Smith i opowiadanie Wiktorii Bieżuńskiej,nową odsłonę cyklu fotograficznego Jedni z nas Amadeusza Świerka.
W najnowszym wydaniu polecamy również:esej Michała Potockiego, w którym sprawdza on, jak dziś funkcjonuje Ukraina ogarnięta wojną,reportaż Michaela Schulmana o Hollywood, podwójnych standardach i wyścigu po Oscara, opowiadanie Aleksandry Zielińskiej i fragment debiutanckiej powieści Marty Hermanowicz.
W najnowszym wydaniu polecamy również:portret Elona Muska, człowieka, który chce mieć wpływ na naszą rzeczywistość, reportaż Aleksandry Wareckiej, w którym odsłania ona kulisy opieki domowej nad chorymi w Polsce, esej Kamila Fejfera o pułapkach progresywnej ekonomii, kulturalny niezbędnik hiszpańskiego teoretyka, kuratora i reżysera Paula B. Preciado.
W najnowszym numerze polecamy :rozmowę o siostrzeństwie z Sandrą Frydrysiak i Martą Majchrzak, portret Toma Hanksa, najsympatyczniejszego aktora Hollywood pióra Chrisa Heatha,reportaż Katarzyny Malarowskiej, w którym tłumaczy, dlaczego w Egipcie wciąż okalecza się kobiety, kolejną odsłonę cyklu Architektura 2.0 Filipa Springera.
Spis treści: Katarzyna Kazimierowska – Z jak zbrodnia Jacek Dehnel – Galeria: Album fotograficzny przestępców Gaja Grzegorzewska – Niech po wieczność w piekle płonie Katarzyna Kazimierowska – Poza zbrodnią i karą (rozmowa z Marią Ejchart)Julia Lachowicz-Nowińska – Jak założyć kotu dzwonek Michał Romański – Czego o sobie nie wiemy Tad Friend – Polowanie na przemytników Wojciech Brzoska – modlitwa wigilijna Natalia Szostak – Zatrzaśnięci w tru...
W najnowszym numerze polecamy szczególnie:portret niemieckiego przyrodnika Paula Robiena pióra Adama Robińskiego,tekst, w którym Sarah Larson pisze o Brené Brown, naukowczyni, która pokazuje jak być wrażliwym,kolejną odsłonę cyklu Architektura 2.0 Filipa Springera,komiks Kasi Mazur Z pamiętnika autystki.
W najnowszym numerze polecamy szczególnie:– Soczewkę Pisma autorstwa Mirosława Wlekłego ze zdjęciami Agaty Grzybowskiej – w tym materiale sprawdzamy, kogo uwiodła Konfederacja,– portret włoskiej premierki o populistycznych zapędach Giorgii Meloni pióra Fabio Turco,– esej Davida Merritta Johnsona o zaskakujących korzyściach z jedzenia lodów,– tekst Marcina Przymenckiego o pozostawionych samym sobie udomowionych zwierzętach.
W najnowszym wydaniu polecamy szczególnie:– esej Psychoedukacja: komu ufać, a przed kim uciekać autorstwa Joanny Gutral i Zuzanny Kowalczyk,– tekst Trudna pogoń za łatwym zyskiem, w którym Piotr Wójcik opisuje oszustwa finansowe i jak być mądrym przed szkodą,– reportaż Mamo, śpisz? – Paulina Maślona razem ze swoimi bohaterami uczy się na nowo spać,– esej Tysiąc małych Saddamów, w którym Mariusz Janik pyta o Irak dwadzieścia lat po amerykańskiej inwazji....
W najnowszym numerze polecamy szczególnie teksty, w których:– Urszula Jabłońska pyta, czy da się podróżować odpowiedzialnie,– Julia Lachowicz-Nowińska przygląda się Kalifornii, w której katastrofa klimatyczna już jest,– Maria Hawranek i Szymon Opryszek piszą o turystyce, która zabiera nasz świat,– Kamil Fejfer analizuje problem rynku jednego zwycięzcy.
W najnowszym numerze polecamy szczególnie teksty, w których:– Bartek Sabela tłumaczy, czemu katastrofa nad Odrą trwa od dawna,– Joanna Ruszczyk pisze o tym, że sztuczna regulacja rzek to błąd,– Karolina Lewestam próbuje odnaleźć sens w udręce codzienności,– Filip Springer pyta o miejsce architektury wobec katastrofy klimatycznej.
Spis treści: Katarzyna Kazimierowska – Kubeł zimnej wody – Od redakcji Dominika Słowik – Wody odeszły Barbara Klicka – Góra wody Weronika Murek – Migawki z Jacques’a Cousteau Julia Fiedorczuk – PoTomasz Ulanowski – Pogoda oceanu (rozmowa z Iloną Goszczko) Kate Lyons – Jak przenieść kraj? Porter Fox – Huragan danych Daniel Petryczkiewicz, Adam Robiński – Małe życie Adam Robiński – Z Pismem u Michała Zygmunta: Nad Odrą słychać wojnę ...